Milliárdos ingatlanvagyont vennének el a MÁV-tól

MTI   ·   2012.09.30. 08:07

A jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz az Országgyűlésnek benyújtott egyik módosítóindítvány 20 milliárd forintra emelné az önkormányzatoknak ingyenesen átruházható állami vagyontárgyak értékét, hogy a MÁV Zrt. könyveiben lévő, például sportingatlanok minél nagyobb számban kerülhessenek az önkormányzatokhoz. A nemzeti vagyonkezelőnél a korábbinak többszörösére nőtt az önkormányzati igénylések száma és értéke.

A Babák Mihály fideszes képviselő által benyújtott módosítójavaslat indoklása szerint az összeg növelését alapvetően a MÁV Zrt. és az állam közötti vagyonrendezési folyamat teszi indokolttá. Számos jogilag rendezetlen helyzetű, a MÁV könyveiben lévő ingatlan kerülhet át az államhoz a vasúttársaság koncepcionális szervezeti átalakítása során, ezeknek egy részét célszerűen helyi önkormányzati feladatok ellátásához lehet használni, így átadásuk költségmegtakarítást jelent az állam számára.

A vagyonrendezés további célja az, hogy a MÁV Zrt.-nek ne kelljen olyan feladatok ellátásáról, ingatlanok hasznosításáról gondoskodnia, amelyek az alaptevékenysége ellátásához nem szükségesek, ugyanakkor működtetésük egyes esetekben – éldául sportcélú ingatlanoknál – jelentős ráfordítást igényel – írja a képviselő.

A rendszerint több hektár nagyságú sportcélú ingatlanok Budapest vagy más nagyvárosok (Budapest-Zugló, Székesfehérvár, Szombathely és Szolnok) belső, frekventált területein helyezkednek el, így becsült forgalmi értékük a több milliárd forintot is elérheti.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnál (NFM) elmondták, hogy a MÁV ingatlanvagyona rendezésének előkészítése a vasúttársaság szervezeti átalakításához kapcsolódva folyamatban van. Az előzetes adatszolgáltatások szerint a MÁV-nak több száz olyan ingatlana van, amelyek alaptevékenységei ellátásához közvetlenül nem szükségesek. Ezek közé tartoznak például a jóléti célú ingatlanok (sportpályák, művelődési házak, üdülők) is.

A vagyonelemek állami tulajdonba kerülése esetén azok jövőbeli sorsa, értékesítési, hasznosítási lehetőségei további vizsgálat tárgyát képezik, ezért nem határozható meg előzetesen, hogy hány ingatlan és milyen ütemezésben kerülhet önkormányzati tulajdonba. A jogszabályi feltételeknek megfelelő ingyenes vagyonátruházási kérelmekről a kormány dönt. A tulajdonátruházási szerződések a jogszabályokban előírt szigorú garanciális feltételeket rögzítenek, egyebek mellett 15 éves elidegenítési tilalom ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését, vagy a vállalt felhasználási céltól való eltérés esetén az ingatlan forgalmi értékének megfizetését – írta az NFM.

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) tájékoztatása szerint jelenleg is több száz ingatlanra (és számtalan ingó vagyonelemre) vonatkozó ingyenes tulajdonba adási eljárás folyik az MNV-nél.

Az idén eddig két kormányhatározat született ingyenes tulajdonba adásról, ezekben több mint 50 önkormányzat számára közel 100 ingatlan térítésmentes vagyonátadását hagyták jóvá, megközelítően 5 milliárd forint értékben.

Az MNV arról is beszámolt, hogy a települési önkormányzatok részéről igen nagy számban érkezett igénybejelentés a többszöröse a korábbiaknak. Ezzel együtt az igényelt ingatlanok is egyre nagyobb értéket képviselnek.

Az MNV minden esetben megvizsgálja a beérkezett kérelmet, megállapítja az igényelt vagyonelem értékét, valamint megvizsgálja az igényben megjelölt, az önkormányzat által átvállalt állami feladatot és a felhasználási célt. Ezt követően az MNV Zrt. Igazgatósága negyedévente javaslatot tesz a NFM-en keresztül a kormánynak, amely nyilvános határozattal dönt az adott vagyonelem tulajdonjogának ingyenes átruházásáról.

Kapcsolódó hírek