Eltűnő történetek

iho.hu   ·   2025.07.17. 10:33
_bigbandi_

A modernizáció előretörésével sokan temetik a hagyományos könyveket. Azonban hiába éljük az egykattintásos vásárlások idejét, hiába található meg nagyon sok minden az interneten, sok olyan könyv van még ma is, amelyek ritkaságszámba mennek, nehezen hozzáférhetők, és csak csendesen őrzik a múlt egy szeletét.

Mitől lesz egy könyv ritkaság?

A könyvritkaságok egyik fő ismérve, hogy alacsony példányszámban jelentek meg. Azonban talán még ennél is fontosabb, hogy csak egy szűkebb körében élnek tovább, elsősorban az ő számukra képviselnek kimagasló értéket. A BigBandi egyedülálló könyvkínálatában számos ilyen mű található – olyan kiadványok ezek, amelyek máshol aligha beszerezhetők.

Magánkiadású esszékötetek, vidéki kiadó gondozásában megjelent társadalomtudományi munka vagy akár egy rég elfeledett író műve – a közös bennük, hogy sokszor nem tűnnek ki a tömegből a megjelenésük alapján. Mégis hatalmas kincset jelenthetnek, hiszen új összefüggésbe helyezhetnek egy-egy történelmi eseményt, a kultúránkat vagy éppen a saját gondolkodásunkat.

A ritkaság drága kincs

A könyvek esetében a ritka jelző nem annyira azt jelenti, hogy luxustermékről lenne szó, hanem sokkal inkább az elérhetetlenségén van a hangsúly. Gyakran ezek a kötetek, melyekből csak néhány példány létezik ma már, magángyűjtemények mélyén vagy múzeumok raktárában hányódnak.

Újrafelfedezésük is egyfajta intellektuális kaland, ami egyben a kulturális örökségünk visszavétele is. Ezek az időn és divaton kívül eső szellemi lenyomatok nem tömegcikkek tehát, így értékük gyakorlatilag felbecsülhetetlen.

Ritka könyvek olvasása

A könyvritkaságok – már ha hozzájuk tudunk jutni – másképp is olvassuk, mint a hagyományos köteteket. Az elektronikus olvasmányokkal pedig össze sem lehet hasonlítani az élményt. A figyelem egészen másképp összpontosul: lassan, a szavakat ízlelgetve haladunk a szövegben, amelynek így részeivé válunk. Egy ritka kötet lapozgatása során egy rendkívül meghitt és bensőséges kapcsolat alakul ki az olvasó és a könyv, az olvasó és a szerző, valamint a történet szereplői között.

Ezek a könyvek történeteket hordoznak. Nem feltétlenül a bennük foglalt szövegen keresztül, hanem sok esetben a fizikai valója az, ami egy sajátos világba tud repíteni bennünket.

Híres könyvritkaságok

A könyvek világában számos olyan kötetről hallhattunk már, amelynek legalább emlékét megőrizte számunkra az idő kereke. Ilyen például Shakespeare 1623-as első gyűjteményes kiadása vagy éppen a Gutenberg Biblia. Ez utóbbi az európai könyvnyomtatás hajnalára is elkalauzol bennünket.

Nem kell azonban ilyen régre visszamennünk az időben, ha igazi kincseket szeretnénk megismerni. Legalább ugyanilyen ritkaság számba megy ugyanis Radnóti Miklós Bárka című kötete, melyből alig néhány példány maradt fenn. A Bárka a költő saját kiadású első kötete.

Ezek a művek tehát – mint láthattuk – nemcsak egyszerű anyagi értéket képviselnek, hanem kulturális örökségünk részei és történelmi emlékek is.

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek