A módosítható életmód és a genetikai hajlam hatása az emberi élettartamra

iho.hu   ·   2025.02.07. 14:50
_lifestylepro.hu_

Már több kutatás is igazolta, hogy a rövidebb élettartam vagy a korai halálozás a legtöbb esetben visszavezethető a módosítható életmódbeli tényezőkre, mint az alkoholfogyasztás, dohányzás, rossz étrend és a fizikai aktivitás hiánya. Az egészséges életmód nagymértékben képes enyhíteni a rövidebb élettartamra utaló genetikai hajlam következményeit is.

Még több kutatásra van szükség

A hétköznapokban nagy segítséget jelenthet a LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzés. Már ez is egy hatalmas lépés lehet az egészséges étrend és mindennapok felé. Eddig még nem végeztek olyan átfogó kutatásokat az életmódbeli és genetikai tényezők együttes hatásáról. Az sem teljesen ismert, hogy mennyire képes ellensúlyozni a magas genetikai kockázatot az egészséges életmód.

Már jelentek meg ugyan tanulmányok, például a BMJ Evidence-Based Medicine-ben, amit több intézmény végzett egyszerre: az Edinburghi Egyetem és a Zhejiang Egyetem csapata. Az adatok az Egyesült Királyság Biobankjából, a LifeGen és az amerikai NHANES kohorszokból vannak. A fő célja a tanulmánynak az volt, hogy megnézze, hogyan befolyásolják az életmódbeli és genetikai tényezők az emberi élettartamot, illetve milyen hatása van az egészséges életmódnak a genetikai kockázatok csökkentésére.

Létrehozták az élettartam poligénes kockázati pontszámát (PRS, amivel a résztvevőket rövid, közepes és hosszú élettartamú csoportokba sorolták. Egy súlyozott egészséges életmód pontszámot is kifejlesztettek, ami figyelembe vette az alkoholfogyasztást, dohányzást, fizikai aktivitást, testalkatot, alvást és étrendet: ez lett a HLS. Többlépcsős tervezést alkalmazott a kutatás az adatok alapján. A tanulmányban összesen 353742 európai származású felnőtt vett részt, 2006 és 2010 között regisztrálták őket, és 2021-ig követték nyomon.

Mit mutatnak az eddigi eredmények?

A magas genetikai kockázatú és kedvezőtlen életmódú résztvevőknél 2,04-szer nagyobb volt a halálozás kockázata, mint az alacsony genetikai kockázatú és kedvező életmódban élőknél. Az egészséges életmód jelentősen befolyásolja a rövidebb élettartam genetikai kockázatát. A magas genetikai kockázat 21%-kal növeli a halálozás kockázatát az alacsonyhoz képest, továbbá a kedvezőtlen életmód 78%-kal (!) növeli a halálozás kockázatát a kedvező életmódban élőkhöz képest.

Milyenek az optimális életmódbeli tényezők?

A kutatás azt is azonosította, hogy milyen életmódbeli tényezők kombinációjára van szükség ahhoz, hogy nagymértékben változtatni tudjunk a negatív hatásokon. A dohányzásmentes életmód, rendszeres fizikai aktivitás, megfelelő alvás és egészséges táplálkozás azok, amelyek hozzájárulnak az élettartam meghosszabbításához. A genetikai és életmódbeli tényezők egymástól függetlenül kapcsolódnak az élettartamhoz a tanulmány szerint.

 

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek