Közel hetven éve lőtték le: II. világháborús Il-2-est találtak
Magó Károly zászlós, a szolnoki repülőmúzeum munkatársa, a feltárás szakmai vezetője a helyszínen elmondta: minden roncskutatásnak a legfőbb célja, hogy az elhunytakat visszaadja a családnak. Ez ebben az esetben megtörténhet, mert emberi maradványok kerültek elő. A hétfőn megkezdett feltáráson több mint kétszáz emberi csont került elő, de csak antropológiai vizsgálat után tudják megállapítani, hogy egy vagy két személy földi maradványaira leltek-e.
Alaphelyzetben az IL-2-esnek kétfős - pilóta és lövész - személyzete volt, mondta el a szakember. A gépmaradványokon találtak olyan motorszámtöredéket, amely alkalmas lehet a repülőgép pontos azonosításra. A csontok bizonyosan a repülőből származnak, mert a zuhanás következtében többszörös törések vannak rajtuk, és koponyaszilánkokat is találtak. Az emberi maradványok miatt a HM társadalmi kapcsolatok és háborús kegyeleti főosztálya értesítette az orosz felet. Az emberi maradványokat az orvosszakértői vizsgálat után átadják Oroszországnak, ezt követően az elhunytak megkapják a végtisztességet.
A feltárásvezető elmondta: a környéken sok repülő zuhant le, mert heves légi harcok dúltak errefelé 1944 decembere és 1945 márciusa között. A helyiek a helyszínt a gép becsapódása után teljesen felforgatták, a repülőgép nagy részét elvitték. Ennek ellenére akadnak olyan darabok, amelyeket ugyanilyen repülőtípus feltárása során még nem találtak. A csatarepülőgép maradványainak kis százaléka került elő, a több száz darab között azonban dugattyúhajtókarok, övcsatok, hevederek, kapcsolók, páncélüvegdarabok is akadnak. Emellett három bombát, negyvennél több gépágyúlőszert és öt kilogrammos könnyűfegyver-lövedéket szállítottak el a tűzszerészek a helyszínről. A legérdekesebb lelet egy térképtartó tasak darabjai, amelyekre a térképpapír rátapadt, s így kivehető rajta cirill betűkkel Martonvásár, Baracska és Adony települések neve. Ezen kívül a személyzet egyik tagjának fogkeféje és fésűje is felszínre került. A megtalált alkatrészek a szolnoki repülőmúzeumba kerülnek.
Az Iljusin IL-2 a szovjet hadsereg legendás csatagépe volt, repülő tanknak hívták. Pilótáikat a legveszélyesebb bevetésekre használták: légi támogatást kellett adniuk a földi haderőknek, vagyis alacsonyan repülve a legnagyobb ellenséges tűzben kellett feladatokat végrehajtaniuk. Ebből a típusból több mint 36 ezret gyártottak és több százat lőttek le Magyarország felett. Múzeumokban mindössze néhány darabot őriznek.
* * *
Indóház Online - Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!