Érdemes csak az autó biztonsági funkcióira támaszkodni?

A modern technológia, az innovatív megoldások mind segítenek abban, hogy még hatékonyabban, kényelmesebben és biztonságosabban tudjunk közlekedni a mindennapokban. Számos módon könnyítheti meg az életünket, néhány feladatot még akár teljesen át is vehetnek tőlünk. Azonban nem biztos, hogy mindig megéri kiadni a kezünkből az irányítást.
Egyre több biztonsági és kényelmi funkcióval találkozhatunk
Ezek az újítások jelentősen hozzájárulnak a közlekedés biztonságához, de fontos kihangsúlyozni, hogy ne támaszkodjunk teljes mértékben rájuk. Egy biztosítás például még akkor is jól jön, ha a legmodernebb autóban ülünk, a szerződéskötést pedig egyszerűen megoldhatjuk a Genertel Biztosító segítségével. Könnyedén előfordulhatnak olyan váratlan helyzetek, amelyekkel még a legokosabb funkció sem találkozott vagy nincs rá felkészítve.
A túl nagy kényelemnek bizony ára van. Úgy kell felfogni, hogy segítséget nyújtanak a vezetéshez, nem pedig helyettesítik a vezetőt. A sávtartó rendszerek például támogatják a sofőrt, hogy a sávban maradjon, de a figyelmet és a vezetési készségeket nem tudják kiváltani. Mindig készen kell állni arra, hogy beavatkozzunk, ha éppen a rendszer nem működik megfelelően. Semmi sem lehet tökéletes, az egyes autókban eltérő minőségű és megbízhatóságú sávtartó rendszerek vannak. Van, amelyik megfelelően működik a legtöbb helyzetben, de néhány nem feltétlenül észleli pontosan a sávhatárokat például rossz időjárási vagy látási viszonyok között.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy elsősorban továbbra is a vezető felelőssége, hogy figyelmesen vezet, függetlenül attól, hogy milyen modern, fejlett biztonsági funkciókat használ éppen az autóban. A technológia senkit nem fog felmenteni a vezetési felelősség alól! Ezért is ajánlott például a kezdő sofőröket egy régebbi típusú autón megtanítani vezetni, hogy ezzel is jobban megismerjék az autót és annak funkcióit.
A legmodernebb funkciók is meghibásodhatnak
Az adaptív sebességtartó automatika rendszere ha nem észleli megfelelően a forgalmat, vagy a vezető nem reagál időben, akkor ütközéshez is vezethet a probléma. Ha a sávban tartó asszisztens nem tudja pontosan észlelni a határokat, akkor az autó kitérhet a sávból, ha nincs résen a sofőr.
Az automatikus vészfékezés is hajlamos tévesen érzékelni egy akadályt, ha a vezető nem lép közbe, hátulról könnyedén belénk jöhetnek. A parkolóasszisztensek szuper kényelmi és biztonsági funkciót jelentenek, de így előfordulhatnak koccanások, vagy meghúzhatjuk a többi autót.
Nem szabad vakon vezetni
Mint látható, a modern rendszerek ugyan növelik alapvetően a vezetés biztonságát, sőt, még a vezetési élményt is kényelmesebbé teszik, de az embert nem tudják helyettesíteni. A sofőrnek továbbra is mindent az irányítása alatt kell tartani és résen lenni, ha valamelyik funkció nem működik megfelelően.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!