Gyakran utazunk? Így bankoljunk, ha többet vagyunk levegőben, mint a földön
Az utazás rendkívül izgalmas élmény, melynek során számos olyan emléket szerezhetünk, melyeket biztosan soha nem fogunk elfelejteni. A külföldi utak, az új helyek felkutatása azonban nem olcsó mulatság, így ha a világot szeretnénk felfedezni, ehhez egy megfelelő bankszámla és egy kis pénzügyi tudatosság is szükséges: lássuk, mire érdemes odafigyelni, ha az életünkben az utazás tölti be a központi szerepet.
Manapság amikor külföldre utazunk, a legtöbbünknek már nem az az első dolga, hogy valutát vált: általában ilyenkor sem változtatunk a pénzügyi szokásaikon és ugyanúgy használjuk a bankkártyánkat vagy a telefonunkat, mint Magyarországon – bár kétségtelen, hogy sokan rendelkeznek egy multidevizás számlával is, melyet ilyenkor előnyben részesítenek. Ennek természetesen nincs akadálya, néhány tanácsot azonban érdemes megfogadni: lássuk, mik a legfontosabbak.
Itthon megszokhattuk, hogy minden üzletben, étteremben gond nélkül fizethetünk a bankkártyánkkal, ezért sokan egyáltalán nem tartunk magunknál készpénzt. Az esetek nagy részében erre külföldön sem lesz szükség, ezt azonban soha nem tudhatjuk biztosan. Még Nyugat-Európában is könnyen előfordulhat, hogy a taxiban vagy az ajándékboltban szembesülünk azzal, hogy az adott szolgáltató csakis a készpénzes fizetést engedélyezi, ez pedig okozhat néhány kellemetlen helyzetet, ezért ha olyan helyre megyünk, ahol nem vagyunk ismerősek, inkább legyen nálunk némi valuta is.
A magyar bank által kibocsátott kártyánkkal külföldön is vehetünk fel készpénzt, azt azonban ne felejtsük el, hogy az itthon elérhető ingyenes készpénzfelvételi lehetőséggel más országban nem élhetünk, az ottani bankfiókokban és ATM-ekben pedig ez általában meglehetősen drága lesz, ezért érdemes előre felkészülni, és még Magyarországon beszerezni a szükséges valutát.
Semmi probléma nincs azzal, ha a mobiltelefonos fizetés helyett a kártyát preferáljuk, ha azonban külföldön elveszítjük azt, könnyen lehet, hogy nem tudunk hozzáférni a pénzünkhöz. Indulás előtt érdemes regisztrálni a kártyánkat valamelyik mobilalkalmazásba, így ha nem találjuk a pénztárcánkat, legalább abban biztosak lehetünk, hogy nem maradunk pénz nélkül.
Ha erre nem szeretnénk sort keríteni, fontos, hogy használjuk a bankszámla kezelésére szolgáló netbank fiókunkat, hiszen ha nincs is meg a kártyánk, ennek segítségével utalást kezdeményezhetünk, sőt, a bankkártya letiltását is kérhetjük. Az applikáció akkor is a segítségünkre lehet, ha semmilyen gond nem merül fel, hiszen itt egyszerűen ellenőrizhetjük a költéseinket – természetesen csak akkor, ha a mobilinternetet külföldön is tudjuk használni.
A bankok folyamatos kockázatelemzést végeznek az online csalások elkerülése érdekében: ennek keretében figyelemmel kísérik a tranzakcióinkat, és ha azokat gyanúsnak észlelik, akár el is utasíthatják őket. Európában barangolva ilyesmitől általában nem kell tartanunk, de egy délkelet-ázsiai körút előtt érdemes lehet az ügyfélszolgálaton akár telefonon, akár e-mailben jelezni az utazást: ha ezt nem tesszük meg, ők fognak minket felkeresni, így komoly problémák nem merülhetnek fel, az esetleges kellemetlenségektől azonban megkímélhetjük magunkat.
Minden bankkártyára vonatkozik egy költési limit, melyet ha elérünk, aznap nem tudunk többet fizetni – kivéve, ha a mobilbank felületén ezt módosítjuk. Mivel külföldön jellemzően megváltoznak a költési szokásaink, érdemes erre odafigyelni, különösen azon a napon, amikor a szállást vagy az autóbérlést fizetjük ki, így biztosan nem merülhet fel semmilyen probléma.
A mai modern világban egy külföldi utazás során meglehetősen kevés kellemetlenségre kell számítanunk, amikor fizetésre kerül sor. Ennek ellenére a fenti tanácsokat érdemes megfogadni, így a nyaralás során már csak a kikapcsolódásra és a meglátogatott ország felfedezésére kell koncentrálnunk.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője az K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!