Miért fontos a gumiabroncson feltüntetett DOT-szám?
Egy felelős autóvezető mindig odafigyel arra, hogy időjárásnak megfelelő, jó állapotban lévő gumiabronccsal legyen gépjárműve felszerelve. Ahhoz azonban, hogy ebben teljesen biztosak legyünk, néhány fontos információt is tudnunk kell. A ma gyártott gumiabroncsok élettartama körülbelül 10 év. Ahhoz azonban, hogy egy gumit valóban 10 éven keresztül biztonságosan tudjunk használni, fontos, hogy az előírásoknak megfelelően legyenek tárolva. Azt is tudnunk kell, hogy egy még sosem használt 5 éves gumi értékesítése és felszerelése semmilyen műszaki veszéllyel nem jár.
A Magyar Gumiabroncs Szövetség közleménye pedig magába foglalja azt, hogy a maximum 3 éve gyártott abroncs nevezhető „frissen gyártottnak”, egy 3-5 éves abroncsra pedig még használhatjuk az „új” kifejezést.
De mégis hogy deríthetjük ki azt, hogy mikor lett gyártva a gumiabroncsunk?
A tévhitekkel ellentétben a gumikon megtalálható DOT, nem a „date of tire”-t jelenti. Valójában az egyesült államokbeli U.S. Department of Transportation-t, illetve az általuk bevezetett szabványos jelöléseket mutatja meg, amik ma már a téli gumikon, illetve a nyári abroncsokon is megjelennek.
Amikor új abroncsszettet kell vásárolnunk, akkor a gumi oldalfalán megtalálható információkból derül ki a gumi gyártási dátuma. Vásárlás során a legtöbb autóvezető, aki már rutinosnak mondható, ezt a számot mindig ellenőrzi, de miután meglátja, hogy a kiválasztott abroncs 1-2 éves, a gyanakvás és a félelem lesz úrrá rajta. Vajon ezek a gumik már öregnek számítanak?
Azokon az abroncsokon, melyek 2000 után lettek gyártva, egy négy számjegyből álló DOT szám található meg, melyek közül az első két szám az adott hetet, a másik kettő pedig a gyártási évet mutatja meg. Például ha a gumin a 0914 jelölést látjuk, akkor az annyit jelent, hogy az abroncsot 2014 9.hetén gyártották. Egy felmérésből nemrégiben kiderült az, hogy abroncsvásárlás során általában két dolog szoktak érdekelni az embereket: az egyik az, hogy sok esetben miért jóval régebbi a gyártás dátuma, mint ahogy az abroncs a boltok polcaira kikerült volna, illetve az, hogy ez idő alatt az abroncsok megfelelő körülmények között voltak-e tárolva. Fontos tudni ugyanis, hogy ha egy abroncs nincs megfelelően tárolva, akkor az károsíthatja az abroncs minőségét és állapotát.
Egy jó minőségű gumiabroncs hosszú éveken keresztül ki tud bennünket szolgálni. Ezért ha idén új nyárigumit kell vásárolnunk, mindenképpen figyeljünk a minőségre.
Szakemberek elmondták, hogy gyártás során a gumik alapanyagát olyan adalékanyagokkal egészítik ki, melyek megakadályozzák a minőségromlást, a teljesítményromlást, illetve az idő előtti öregedést is. Ezek az adalékanyagok tudják biztosítani tehát azt, hogy megmaradjanak az abroncs tulajdonságai olyannak, amilyenek azok közvetlenül gyártás után voltak. Hozzáértők is úgy vélik, illetve a különböző tesztek is alátámasztották azt, hogy gyártás után 5 évvel sem romlanak az abroncs tulajdonságai abban az esetben, ha azok szakszerűen voltak a tárolás.
Nincs tehát egy kőbe vésett szabály az abroncsok élettartamát illetően, vagyis a kereskedő dönti el azt, hogy az adott abroncsot hány éves korig kívánja forgalmazni. Az azonban egy elfogadott szabály, hogy egy 6 évvel fiatalabb gumik teljes értékékű abroncsként kerülhetnek ki a forgalomba, de a 6 évnél idősebb abroncsokat már a legtöbb esetben értékcsökkentként szokták árusítani. Ha a szezonális abroncserén spórolni szeretnénk, akkor jó megoldás lehet számunkra a négyévszakos abroncs is, melyek egyre jobb minőségben kerülnek ki a piacra.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!