Miért jó vályoggal dolgozni?
A vályog természetes képződmény, agyagból, iszapból és homokból álló törmelékes üledék. Az egyik legrégebbi és legtöbbet bizonyított építőanyag. Ötvözi az agyag, az iszap és a homok jó tulajdonságait, mind épületbiológiai, mind ökológiai szempontból kiváló. A rengeteg pozitív tulajdonság ellenére sokan viszolyognak tőle, mivel a médiában számos hamis vagy téves információ bukkan elő. Manapság a vályog reneszánszát éli, megmutatjuk, mi ennek az oka.
A vályog pozitív tulajdonságai
Aki járt már vályogházban, tapasztalatból tudja, hogy nyáron kellemesen hűvös van, télen pedig hosszan tartják a meleget a falak. A negatív tapasztalatok legtöbbször a helytelen anyagkombiánciókra és beavatkozásokra vezethetők vissza. Pedig a vályog évszázados hagyományokra tekint vissza, és számos egyedülálló tulajdonsággal bír:
- Természetes
- Környezetbarát
- Komposztálható
- CO2 semleges
- Adalékmentes, ezért allergiásoknak is megfelel
- Megfizethető
- Nagy mennyiségben megtalálható
- Csekély mennyiségű energia szükséges a gyártásához
- Jól tárolja a hőt
- Önmagától szabályozza a párát
- Sokrétű
- Könnyen formázható
A vályog alkalmazása az építőiparban
A fenntartható fejlődés érdekében az építőiparban is törekedni kell, hogy egyre nagyobb arányban használjon fel természetes, környezetbarát, az egészségre nem ártalmas építőanyagokat. A laikusok leginkább attól félnek, hogy a nedvesség az állagromláshoz vezet, de ez megfelelő alapozással, talajvíz elleni szigeteléssel és ipari körülmények között gyártott korszerű építőanyagokkal megakadályozható. Ilyen építőanyagok a következők:
- Vályogvakolat – az 1-1,5 cm vastagságú vályogvakolat már elegendő, hogy élvezzük a vályog előnyös élettani és épületbiológiai tulajdonságait. Ráadásul a vályogvakolat felrakható szinte bármilyen falfelületre, nem köt meg azonnal, akár 5 napig is felhordható bekeverés után, és a gépekbe sem szárad bele. Vakológéppel is felvihető. A BIOKAY kiváló minőségű vályogvakolatai kiválóan ötvözik a modern építőanyagok és a hagyományon alapuló “zöld” építőanyagok tulajdonságait.
- Vályogtégla – külső és belső teherhordó, kitöltő, térelválasztó falazatok készítésére kiválóan alkalmas, de akár belsőépítészeti megoldásokhoz is.
- Vályogrostlapok – 16 mm-es és 22 mm-es vastagságban kaphatók, hangszigetelő és páraszabályozó képességük messze felülmúlja a gipszkartonlapokét. Léteznek beépített fűtés- és hűtéscsővel gyártott lapok is.
Az építőiparban dolgozók is megérzik a különbséget, a vályogtól nem kapnak bőrkiütéseket, nem okoz irritációt, sőt, az iszap kifejezetten pozitív hatással van a bőrre. A vályog tetszés szerint alakítható, formázható anyag, csak be kell újra nedvesíteni, és máris át lehet a vályogból készült alakzatot alakítani.
(X)