Mit érdemes tudni a vérplazmáról?

Napjainkban egyre népszerűbb a plazmaadás, hiszen amellett, hogy segíthetünk vele embertársainkon, még jövedelemkiegészítést is jelenthet. Azonban tudjuk-e, hogy pontosan mi is a vérplazma és miért olyan fontos a plazmaadás? Most ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Mi a vérplazma?
A felnőtt emberi testben nagyjából 5-7 liter vér található. A vérplazma tulajdonképpen nem más, mint a vér folyékony alkotóeleme, ami több mint a felét, mintegy 55 százalékát teszi ki a teljes volumennek. A maradék 45 százalékban találhatók a vér szilárd részét alkotó elemek, vagyis a vörös- és fehérvérsejtek, valamint a vérlemezkék.
A vérplazma egy sárgás színű folyadék, melynek nagy részét víz alkotja. Amitől azonban rendkívül értékessé válik az egészségügy számára, azok az egyéb alkotóelemek, amelyek még megtalálhatók benne:
- véralvadási faktorok,
- hormonok,
- ásványi anyagok,
- fehérjék (több mint 120 különböző fajta!).
Mire jó a vérplazma?
A plazma kulcsfontosságú szerepét többek között ez a nagyszámú fehérje adja, mivel ezek jó része nem állítható elő mesterségesen, ugyanakkor életmentő gyógyszerek alapanyagát jelentik.
Egyre több olyan betegséget ismerünk, amelyek kezeléséhez elengedhetetlenek a plazmaalapú gyógykészítmények, mert csak ezekkel lehet a betegek életminőségét megfelelő mértékben javítani. Igen gyakran egyedül a plazmán alapuló terápia élethosszig való alkalmazása az egyetlen kezelési lehetőség.
Kevésbé köztudott, hogy a sürgősségi betegellátásban is használnak olyan gyógyszereket, amelyek vérplazmából készülnek, így ilyenkor alapvetően egészséges embereknek is szükségük lehet rá: műtétek, kórházi kezelések, balesetek, égési sérülések kezelése során alkalmazzák.
Életmentés plazmával
A fentiekből egyértelművé válik, hogy a plazmaadás létfontosságú a megfelelő egészségügyi ellátás során. Számos betegnek szó szerint az élete múlik a plazmaalapú gyógyszereken.
Ha elhatározzuk magunkat a plazmaadás mellett, akkor először is fel kell keresnünk egy plazmaadó központot, mint amilyen a Plazma Center is - ezek a legtöbb magyarországi nagyvárosban megtalálhatók. Itt a szükséges vizsgálatok elvégzése és azok megfelelő eredményének megérkezése után vehetünk részt plazmaadáson.
Mi történik a plazmával?
A plazma levétele egy speciális gép segítségével történik a plazmaferezis során. Ez a berendezés képes a vér alkotóelemeit szétválasztani, és a szilárd részeket visszajuttatni a szervezetbe, a plazmát pedig egy erre a célra kifejlesztett zsákocskába gyűjteni.
Ezután a plazmát fagyasztva tárolják a plazmagyűjtő központokban addig, amíg meg nem kezdődik a gyógyszerek előállítása. Azonban a vérplazma így sem tartható el örökké, legfeljebb egy éven belül el kell készülnie belőle az életmentő gyógyszereknek.
A plazmaadás tehát egy rendkívül összetett és nagyon fontos folyamatnak a része, amelynek során életmentő gyógyszereket állítanak elő belőle.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!