Négy egyiptomi rejtély, amelyekre máig nincs pontos magyarázat

iho.hu   ·   2024.12.18. 09:19
_premiotravel.hu_

Egyiptom az egyik legősibb emberi civilizáció nyomait őrzi, a történelme gazdag, ugyanakkor rejtélyekkel teli, hisz mindmáig akadnak olyan dolgok, amikre nincs magyarázat, hiába dolgoznak fejlett módszerekkel a régészek is.

Talán pont ezért a turisták számára is nagyon vonzó úti cél, a Premio Travel körutazásai között is találunk többféle egyiptomi túrát. Cikkünkben pedig kedvcsinálóként nézzünk meg pár misztikus helyszínt Egyiptomból!

A gízai piramisok

Ha Egyiptom, akkor a többségnek a tevék és a sivatag mellett alighanem a piramisok jutnak eszébe elsőre. Ez nem véletlen, hiszen ezek az ország büszkeségei, és az egyik fő turisztikai attrakciónak számítanak az ősrégi, hatalmas építmények.

Amit biztosan tudunk velük kapcsolatban, hogy az ókori uralkodók nyughelyei. Amivel kapcsolatban viszont máig nincs egységes álláspont, hogy vajon hogyan és kik által épülhettek.

Sokáig az volt a feltételezés, hogy rabszolgák építették őket, de aztán szárnyra kaptak ennél sokkal elrugaszkodottabb elméletek is, például hogy jóval az ókori egyiptomiak előtt, egy másik – valószínűleg földönkívüli – civilizáció hagyatékai.

Az egyiptológusok persze rendre cáfolják ezeket a teóriákat, és ma már az sem biztos, hogy csak rabszolgák dolgoztak a piramisokon, hiszen egyes források szerint mesteremberek keze munkája is benne van, akik fizetést is kaptak az építésért.

Tutanhamon fáraó sírja

Ha már szóba kerültek az ókori uralkodók, akkor mindenképp érdemes szót ejteni Tutanhamonról, kinek a neve biztosan többek számára ismerősen cseng. Érdekesség, hogy a maga idejében nem számított befolyásos uralkodónak, sőt mindössze 10 évig volt csak hatalmon.

A népszerűsége csak évezredekkel később alakult ki, mégpedig azért, mert az ő sírja az egyetlen, amely épségben fennmaradt az összes fáraóé közül. Ennek megfelelően végső nyughelye felbecsülhetetlen értékű, a halálának okát viszont még ma sem tudjuk pontosan.

Egyesek szerint gyilkosság áldozata lett, mások szerint maláriába okozta a vesztét, de a legújabb kutatások arra utalnak, hogy csonttörés szövődményeibe halt bele.

A Nagy Szfinx

Vajon ki építette, és kit ábrázol pontosan a Nagy Szfinx? Ezt a kérdés tudósok ezrei tették már fel, ám napjainkban sincs még pontosan tisztázva. Ami biztos, hogy a szfinx alapvetően az egyiptomiak mitológiájában szereplő emberfejű, oroszlántestű lény.

Ám hogy az egyetlen épségben maradt szobor kinek a parancsára készült, és melyik uralkodó arcvonásait kapta, azt még mindig nem sikerült megfejteni.

Hieroglifák

Az ókori egyiptomiak sajátos írásrendszert, úgynevezett hieroglifákat használtak. Ezek nem betűkből, hanem különféle képekből és szimbólumokból állnak, és több ilyen írásos emlék is fennmaradt.

A jelentésüket sokáig titok övezte, végül az 1800-as években egy francia tudós, bizonyos Jean-Francois Champollion sikeresen megfejtette őket, egyúttal létrehozta az egyiptológiát mint tudományágat is.

 

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek