Ősz végén is akad tennivaló a kertben
A tél beálltát megelőzően fontos elvégezni néhány teendőt a kertben. A növények ilyenkor raktározzák el a tápanyagokat, némelyet pedig közülük át is kell ültetni ahhoz, hogy megfelelő ütemben tudjanak növekedni a következő évben. Egyeseket meg kell metszeni, és persze nem szabad megfeledkezni a termések, magvak leszüreteléséről.
Permetezzük meg azokat a növényeket, amelyeket szükséges!
A gyümölcsfák és a szőlő esetében ne mulasszuk el a lemosó permetezést. Az AnivetDirect növényápolási szerei nagy segítséget nyújthatnak a kisebb kerttel vagy nagyobb gazdasággal rendelkezők számára egyaránt.
A levélhullást követően megkezdhető a permetezés az olyan szerekkel, amelyek magas réz-, illetve kéntartalommal rendelkeznek. Ha ezt a lépést kihagyjuk, akkor félő, hogy a felhalmozódott baktériumok és gombák nem fognak elpusztulni, így kevésbé lesznek védettek majd tavasszal, amikor ébred a természet.
Halaszthatatlan teendők az őszi időszakban
Gyűjtsük be az utolsó szem termést is, legyen szó akár fáról, akár bokorról. Vágjuk le a beteg ágakat, az elkorhadt, kiszáradt fákat pedig vágjuk ki. Ilyenkor még egyszer utoljára az évben érdemes visszavágni a sövényt is.
Gondoskodjunk a talaj tápanyagokkal történő feltöltéséről. Ha ezt nem tesszük meg, és kizsigereljük a földet, akkor könnyen megeshet, hogy a következő évben a termések mennyisége és minősége elmarad majd a várttól.
Amennyiben rendelkezünk komposztálóval, használjuk fel a benne lévő szerves anyagokat. Ezenfelül lehet kapni az üzletekben magas szervesanyag-tartalommal rendelkező készítményeket akár por, folyékony vagy épp pellet formában. Javasolt magas humusz- és széntartalmú készítményekkel kondicionálni a talajt, de a magas foszfor- és káliumtartalmú készítményeknek is jótékony hatása van.
Ha rendelkezünk gyepfelülettel, akkor vágjuk viszonylag rövidre a pázsitot. A fűszálak könnyebben tudják átvészelni a telet és a hideget, ha rövidek.
Ültessünk fákat!
Két évszak ideális hazánkban a faültetéshez: a tavasz és az ősz. Az átültetés során komoly stresszhatás éri a facsemetét, a növényt foszforban és káliumban gazdag szerrel lehet segíteni a gyökeresedésben. Ha így teszünk, akkor nagyobb valószínűséggel fogja átvészelni új helyén a fácska a telet.
Fagymentesítsük a kerti csapokat!
A kerti csapokat el kell zárni a föld alatt vagy pedig a pincében. Azt, hogy megfelelően elzártuk-e, a vízóra segítségével tudjuk ellenőrizni. Ha ezzel megvagyunk, akkor nyissuk meg a kerti csapot és egész télre hagyjuk nyitva. Amennyiben maradt is némi víz a rendszerben, az garantáltan ki fog folyni, így elkerülhetjük a fagy által okozta károkat.
Akinek van fúrt kútja, ne feledkezzen meg a hozzá csatlakoztatott csap megnyitásáról sem! Előrelátó döntés a slagból is kiengedni a vizet, majd fagytól és napfénytől védett helyen tárolni, hiszen így a következő szezonban is fogjuk tudni használni.
Bőven van tehát mit tenni a tél előtt a kertben, ám ha a fentieket elvégezzük, annak meglesz a jutalma a következő szezonban.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!