Érdemes lenne fejleszteni a békéscsabai repteret
Az M44-es megépítése és a 47-es számú főút fejlesztése mellett fontos lenne a megye elérhetősége érdekében a békéscsabai repülőtér további korszerűsítése is. Egyes vélemények szerint főleg azok húzhatnának ebből hasznot, akik exportra termelnek, illetve a turizmus számára is jelentős lenne – írja a megyei portál.
Hullámzó, ám növekvő a tendencia, hogy hány repülőgép landolt és szállt fel, mind a kereskedelmi és sportcélú forgalom tekintetétben – számoltak be a nyolcvan százalékban állami tulajdonban lévő Békés Airport Repülőtér Működtető Fejlesztő Kft.-nél. Fodor József ügyvezető elmondta, az idei adatok alapján szeptemberig a kereskedelmi repülések száma csekély mértékben elmaradt a tavalyi évhez képest, de reménykedik a hosszú őszben.
– A repülőgépek belföldről és Európa különböző országaiból érkeznek, az egy-két utastól kezdve a nyolc-tízig. Méretüket tekintve az ultrakönnyű kategóriától a helikoptereken keresztül a négy-öt tonnás sugárhajtóműves repülőgépekig is landolnak. Június végén nagy mérföldkőhöz érkezett a Békés Airport kft. Egy Németországba szállító Dornier 228 típusú repülőgép landolt és végzett raklapos áruszállítói tevékenységet, többször is.
(fotók: bekesairport.hu)
Fodor József elmondta, ilyen eseményre még nem volt példa a repülőtér életében, de kiváló alkalom volt arra, hogy a Békés Airport kft. bizonyosítsa, cargo forgalom lebonyolítására és kiszolgálására is alkalmas a terület. Továbbá a helyi vállalatokkal együttműködve képesek kiszolgálni a légi fuvarozási igényeket, rövid határidőn belül.
– A Békés Airport kft. hétéves működése során a legnagyobb repülőgép, amely Békéscsabán landolt, egy Saab 2000-es típusú volt, ami 40 utast szállíthat. Azonban a 1300 méter hosszú és 30 méter széles kifutópálya alkalmas akár egy ATR 72-es típusú repülőgép fogadására és indítására is, amelyen akár 45-en is utazhatnak. Az aszfaltozott kifutópályán kívül rendelkezésre áll még egy 750 méter hosszú, 30 méter széles füves le- és felszállópálya.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) megyei elnöke elmondta, tudomása szerint 500 méterrel meg kellene toldani a kifutópályát, hogy nagyobb repülőgépek is felszállhassanak, landolhassanak a megyeszékhelyen. Nagy Mihály László leszögezte, ez a beruházás az egyik elengedhetetlen eleme a fejlesztésnek.
A Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara mindenekelőtt a közútfejlesztést, ezen belül is elsődlegesen a gyorsforgalmi útfejlesztést (44-es és 47-es számú főút) szorgalmazza, amely számos társadalmi, gazdasági előnnyel járna. A vállalkozók állásfoglalását is kikérve lapunknak elmondták, a Békéscsaba-Gyula térségében megépült repülőtér egyelőre semmilyen érdemi szállítási szerepet nem játszik.
Meglátásuk szerint a repülőtér fejlesztése nem alkalmas olyan infrastruktúra helyettesítésére, mint az autópálya vagy a gyorsforgalmi autóút. A közúti fuvarozást sem váltaná ki. Csak a turizmusban és az egyéb üzleti szolgáltatásban (üzleti utak) jelentkezhet minimális igény rá, de a már működő, regionálisak közé beékelődött békéscsabai repülőtér belépése nem tud számottevő keresletet teremteni, a repülés nem fog teret nyerni.
A békéscsabai repülőtér fejlesztése gazdasági szempontból az egyik kitörési pont – fogalmaztak a Békés Megyei Kormányhivatalnál. Hozzátették: az elsődleges lépés a kifutópálya hosszának megnövelése lehetne. Ezáltal ugyanis nagyobb teherszállító gépek is leszállhatnának, a méretesebb utasszállítók is landolhatnának. Ezzel együtt a kiszolgáló és utasforgalmi egységeket is fejleszteni kellene.
A megye mezőgazdasági termelésének, zöldség- és gyümölcstermesztésének feldolgozóipara mellett a megfelelő szállítási infrastruktúrának is rendelkezésre kellene állnia, mivel ezek a termékek gyorsan romlanak. Így a távolabb lévő piacok is elérhetővé válhatnának. A légi szállítás már rövid- és középtávon is fontos szerephez juthatna, mivel a gyorsforgalmi út építése még viszonylag hosszabb időt igényel.
A repülőtér üzemeltetése részvénytársaságként lenne a legmegfelelőbb, ugyanis valószínűleg a megye élelmiszeripari és más termelői vállalkozásai belépnének, befektetnének a megalakult társaságba – tették hozzá. Kifejtették, hogy a normál személyszállító gépek fogadási lehetőségével az idegenforgalom is élénkülhetne, ez sem utolsó szempont.
* * *
Indóház Online - Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!