Hatvanhat kishajó kelt át a Csatornán a dunkerque-i mentőakció 85. évfordulóján

A flottilla a második világháború bravúros evakuációs hadműveletének állított emléket.
A dunkerque-i csata, a második világháború egyik legemlékezetesebb ütközete 1940. május 26. és június 4. között zajlott. A harcoló felek a La Manche csatorna partján védekezésbe kényszerült francia–brit szövetség, illetve a Harmadik Birodalom Belgiumba betörő csapatai voltak. A csatához szorosan kötődik a brit Dinamó hadművelet, azaz a dunkerque-i evakuáció, amelynek keretében 338 ezer szövetséges katonát menekítettek a Csatorna túlpartjára. A hadművelet a történészek Nagy-Britannia legsötétebb óráinak leghősiesebb epzódjaként írják le.
Nyolcvanöt éve, abban a tíznapos időszakban mintegy 850, mindenféle küldetésű és méretű magánhajó indult útnak az Egyesült Királyságból egy mentőakció keretében, hogy kimenekítsék a dunkerque-i fövenyen és kikötőben rekedt szövetséges csapatokat. Eleinte azt feltételezték, hogy, a kishajók legfeljebb 40 ezer katonát menthetnek meg, ám végül 338 ezret hajóztak át az angliai biztonságba – körülbelül ötvenezren azonban így is fogságba estek… A hadművelet során több mint 250 hajó veszett oda.
A dunkerque-i kishajóhad – halászhajók, bárkák, jachtok, és így tovább – idén is Ramsgate királyi kikötőjéből kerekedett fel, és kelt át a La Manche-on. Figyelemre méltó, hogy a 85. évfordulón áthajózó hatvanhat vízijármű többsége részt vett az 1940-es kimenekítésben. A hajókaravánt a Brit Királyi Haditengerészet Archer osztályú járőrhajói kísérték át a La Manche-on.
A megemlékezést szomorú eset árnyékolta be: az utolsó ismert dunkerque-i túlélő haditengerészeti veterán halála. A 105 éves korában, Ausztráliában a múlt héten elhunyt Duncan McInnes az admiralitás S-osztályú HMS Saladin rombolóján szolgált távírászként. Ez volt az első alkalom, hogy a kishajók flottája a katlan poklát túlélő veteránok nélkül kelt át a Csatornán.
Az átkelést az 1966-ban alapított, Dunkerque szellemét őrző Association of Dunkirk Little Ships, azaz a Dunkerque-i Kishajók Egyesülete szervezte. Az egyesület ötévente emlékezik meg az 1940-es eseményekről azzal, hogy eredeti evakuációs útvonalat követve a kishajókkal megközelítik a flamand partokat.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!