Javában zajlik a kontinens első számú űrtechnológiai találkozója
Az űriparban alkalmazott legújabb technológiák és termékek állnak a brémai Space Tech Expo Europe szakkiállítás középpontjában. Fókuszban: Európa hogyan válhat függetlenné az űrkutatásban?
Több mint hétszáz kiállító, legalább százötven magasan jegyzett előadó, az űrtechnológia jövőjéről eszmét cserélő iparági vezetők, startupok és innovátorok, valamint virtuális kirándulások az űrbe – dióhéjban ez a javában zajló, csütörtökig tartó Space Tech Expo Europe. A gyakorlati témák között pedig elsőbbséget élveznek a kis műholdak építésének lehetőségei, az űrutazás fenntarthatósága és az aszteroida becsapódások elleni védekezés kérdései.
A szakmai fórumon megjelentek egyetértettek abban, hogy az űripar globális jelentősége növekszik – a szegmens vívmányai rendkívüli jelentőségűek a földi élet szempontjából, az energiaellátás vezérlésétől kezdve a fizetési tranzakciókig mindent műholdakon keresztül zajlik, és ugyancsak műholdak segítségével sikerül diagnosztizálni az éghajlatváltozás következményeit. Az űripar eredményei az energiaszektor, a digitalizáció és a mesterséges intelligencia alkalmazása szempontjából is fontosak. Ahhoz, hogy az egyes szereplők gyorsabbak és sikeresebbek lehessenek az új technológiák fejlesztésében, hatékonyabb, célravezetőbb információ cserére van szükség egyrészt a szektoron belül, másrészt magával az iparral.
Brémában szóba került az amerikai elnökválasztás és, méghozzá abból a szempontból, hogy Donald Trump milyen irányba mozdítja majd el az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, a NASA tevékenységét. A Space Tech Expo Europe panelbeszélgetésein felszólalók hangot adtak abbéli félelmüknek, hogy a NASA vezetői pozícióit a jövőben a pártpolitikusok, vagy a republikánusokhoz erősen kötődő személyek töltik majd be, és előnyösebbnek tartják, ha az európai űrkutatás markánsabb arcot ölt – ezért több iparági beruházást sürgetnek. Aggodalmuk nem alaptalan hiszen a Trump-adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumának kijelölt társvezetője, Elon Musk befolyása kifejezetten megnőtt, és a milliárdos érdekeltsége, a SpaceX jelenleg a világ legnagyobb műholdszolgáltatója.
Európában nincs kétség afelől, hogy Trump elnöksége idején meg fog változni a nemzetközi együttműködés az űrutazás/űrkutatás terén, csak az a kérdés, hogyan, milyen irányban. Nem véletlenül jelentette ki Kristina Vogt brémai gazdasági ügyekért felelős szenátor, hogy Európának független hozzáférésre van szüksége a világűrhöz, és a rugalmas műhold-konstellációk alkalmazásához.
Az expón a nagyvállalatok és a szakmai szervezetek mellett az egyetemek is bemutatták eredményeiket. A Brémai Egyetem például bemutatja a „The Mars Perspective” fantázianevű kutatási projektjéről számolt be, és az egyetem munkatársai lehetővé teszik, hogy a látogatók VR-szemüveg segítségével felfedezzenek egy elképzelt kutatóállomást a Marson. Egy másik, a „Humans on Mars” elnevezésű kezdeményezés célja pedig az, hogy kiderítsék, lehetséges lenne-e fenntartható élet egy másik bolygón. A Német Űrügynökség pedig a Spacebuzz One-t hozta el a vásárra. A rakétának kinéző, high-tech teherautóban minden érdeklődő virtuális űrrepülést hajthat végre VR technológia segítségével. A teherautót egyébként edukációs célokat szolgál, arra használják, hogy a diákok új perspektívát kapjanak a Földről, a természetvédelemről és a klímaváltozásról.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!