Olasz–német ajánlat a Fülöp-szigeteki haditengerészetnek

iho/hajózás   ·   2025.04.17. 15:30
_fulop_

A Fincantieri és a thyssenkrupp Marine Systems korszerű tengeralattjárókat kínál a szigetcsoport védelmének megerősítésén fáradozó országnak.

A Horizon III katonai modernizációs kezdeményezés keretében a Fülöp-szigeteki haditengerészet célja a szigetcsoport védelmének megerősítése a legmodernebb fegyverrendszerek beszerzése révén. Különösen a tengeralattjárók rendszeresítése tenné hatékonyabbá az ország felségvizek védelmét, elsősorban a Dél-kínai-tengeren. Kína ugyanis a tenger túlnyomó részére kívánja kiterjeszteni szuverenitását, és ezzel összefüggésben fogalmazta meg területi követeléseit Vietnámmal, Malajziával, a Brunei Szultanátussal és a Fülöp-szigetekkel szemben.

A thyssenkrupp Marine Systems és a Fincantieri közötti együttműködés hatékony és versenyképes megoldást kínál az U212 NFS osztályú tengeralattjárókkal (NFS: Near Future Submarine, a közeljövő tengeralattjárója), amelyeket a Fincantieri a saját hajógyáraiban épít az olasz haditengerészet megrendelésére – a Marina Militare a következő években négy U212 NFS-t állít szolgálatba. Az olasz és a német haditengerészet közötti partnerség 1996-ig nyúlik vissza, és most a felek kiterjesztették együttműködésüket a potenciális, közös exportprojektekre is.

Az U212 NFS az U212A HDW-osztályú (HDW: Howaldtswerke-Deutsche Werft AG) tengeralattjáró továbbfejlesztése. Felszíni vízkiszorítása 1600 tonna, hossza 59 méter, legénysége 29 fős. Akusztikus, mágneses és vizuális jellemzői rendkívül alacsonyak, egyúttal megfelel a legmagasabb minőségi szabványoknak és a legszigorúbb szabályozási követelményeknek. Vetőcsöveiből a Leonardótól érkező hat Black Shark torpedó lőhető ki.

A gyártók szerint a Fülöp-szigeteki haditengerészet jelentős stratégiai előnyre tehetne szert a szóban forgó tengeralattjárókba integrált Air Independent Propulsion (AIP) technológia révén. Az AIP ugyanis lehetővé teszi, hogy a nem nukleáris meghajtású tengeralattjáró a légköri oxigénhez való hozzáférés – a felszínre emelkedés – nélkül is bevethető legyen. A további meghatározó műszaki jellemzők, valamint az új lopakodó technológiák alkalmazása az U212 NFS-t gyakorlatilag észlelhetetlenné teszik.

Az ajánlat jellegzetes eleme az olasz haditengerészet jóvoltából garantált operatív támogatás is: a csomag egyrészt kiterjed a a tengeralattjárók legénységének a kiképzésére, másrészt támogatja a Fülöp-szigeteki haditengerészetet egy új haditengerészeti bázis létrehozásában.

A Fülöp-szigetek februárban jelentette be, hogy katonai modernizációs programja keretében két tengeralattjárót szerez be az ország szigetvilágának védelmére. Az olasz–német ajánlat mellett a francia Naval Group, a dél-koreai Hanwha Ocean és a spanyol Navantia is bejelentkezett Manilánál a maga tengeralattjárójával.

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek