Ritkaságokkal állt elő a BKV
A relikviák teljes palettáját lehetetlen felsorolni, de összegyűjteni is nehéz volt. De a szervezők arra törekedtek, hogy a BKV által üzemeletetett járművekről és a szolgáltatásról olyan átfogó képet nyújtson a társaság fennállásnak ötvenedik évfordulója alkalmából, amilyet eddig még nem láthatott a közönség.
A Budapest Közlekedési Vállalat 1968. január 1-én alakult. Előtte 1922-ben jött létre a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Rt. (BSZKRT, a “Beszkárt”), amely az egységes fővárosi villamosvasúti hálózatot megteremtette. A BSZKRT 1949. december 31-én megszűnt. Új közlekedési vállalatok alakultak, mintegy feldarabolva.
Mindezen vállalatokat nem fogta össze egységes közlekedéspolitika, hálózatfejlesztés, forgalomirányítás, vállalatigazgatás. A Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottságának döntése alapján 1968. január 1-jén megalakult a Budapesti Közlekedési Vállalat, a BKV – emlékeztetett a társaság születésére Bolla Tibor, a cég elnök-vezérigazgatója.
A kiállítson megemlékeznek az 50 évvel ezelőtti Ganz villamosokról, a 620-as és 180-as ősrégi Ikarusokról és a szovjet gyártmányú trolibuszokról, s bemutatják az új szerelvényeket is. Hiszen a modernizálódó közösségi közlekedésnek, az új viszonylatok és közlekedési csomópontok mellettn a járműpark is cserélődött.
Több még forgalomban lévő, vagy már használaton kívüli járműről láthatóak fotók, makettek. A makettek sorában például megtekinthető az 1-es villamos vonalán 1984-novembében forgalomba állított Tatra T5C5 csehszlovák villamos, ugyancsak kiállítási tárgy egy TW 6000-es, valamint az újak között egy Combino is - természetesen makett formájában. Ugyanígy látható a többi között egy 81-717.2K jelzésű metrószerelvény is.
Régi BKV-s egyenruhák és karszalagok, eredeti járműtartozékok (kapaszkodók, lámpák) idézik fel a harminc-negyven évvel ezelőtti hangulatot, a nosztalgia homályába vesző menetrendi táblák és járműtáblák, BKV-s plakettek, érmék, jelvények, zászlók, valamikori utastájékoztató anyagok, hajdani jegyek, bérletek, jegylyukasztók, a retro korszakot felidéző egyéb fotók és dokumentumok is megjelennek. Egy kincs a hatvanas évekből: a „Kölcsönös udvariasság, nagyobb biztonság" az utazóközönségnak szóló plakát.
Az igazgató kiemelte, hogy ezek a tárgyak ma már a műgyűjtők figyelmét is felkeltik, főleg a volt szovjet, kivont szerelvények járműtartozékai érdeklik őket. A megnyitó végén lezártak egy időkapszulát is, mely egy, az ötvenedik évfordulóra készített emlékérmet és egy új kiadványt tartalmaz.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!