Több városban is szmogriadó lehet
A szmogriadó riasztási fokozatát eddig csak Nyíregyházán kellett elrendelni, de a levegő szállópor-koncentrációjának értékének emelkedése miatt a tájékoztatási fokozat van érvényben Budapesten, Debrecenben, Győrben, Miskolcon, Pécsett, Székesfehérváron és Várpalotán. Ezekben a városokban a szálló por koncentrációja köbméterenként 75 és 100 mikrogramm között van.
A szerdai tájékoztatón az Országos Környezet-egészségügyi Intézet levegőhigiénés osztályának vezetője elmondta, kedden csak szűk tartományon belül változott a szálló por koncentrációja. Voltak települések, ahol némileg csökkentek az értékek, Esztergomban, Százhalombattán, Vácon és Szegeden viszont emelkedett a szálló por koncentrációja.
Vaskövi Éva kiemelte, hogy a levegő minősége alapján a városokon belül is vannak eltérések. Debrecenben, Miskolcon és Pécsett jellemzően a forgalmasabb pontokban mértek magasabb szennyezettségi értékeket, Budapesten viszont elsősorban nem a belváros, hanem a külső területek voltak a szennyezettebbek. Mint mondta, a szálló por koncentrációjának növekedését elsősorban a közlekedésből származó szennyező anyagok okozzák, de a mostani helyzethez hozzájárult az egyedi fűtéses háztartási tüzelés, az ipari tevékenység és a kedvezőtlen, szélcsendes időjárás is. Hozzátette, hogy az elmúlt napokban a porkoncentráció délután 6 óra után kezdett emelkedni és éjfél körül érte el a csúcsértéket, vagyis a délelőtti, kora délutáni időszakban volt a legtisztább a levegő.
Páldy Anna, az OKI megbízott főigazgató-helyettese elmondta, a tapasztalatok azt mutatják, hogy szmogriadó idején az érintett területeken hat százalékkal megemelkedik a halálozások száma. A szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozásoké kilenc, míg a kórházi betegfelvételek száma tíz százalékkal emelkedik. A szálló por hatására romlik az agy és a szív oxigénellátottsága, továbbá fokozódik a véralvadás, s ez növeli az infarktus, a trombózis, az embólia kockázatát.
Páldy Anna kiemelte, ilyenkor nem ajánlják, hogy a veszélyeztetettek, vagyis a krónikus betegségekben szenvedők, az idősek és a kisgyermekek a szabadban tartózkodjanak. Mint mondta, a 100 mikrogrammnál magasabb porkoncentráció esetén már az egészségeseknél is jelentkezhetnek allergiához hasonló tünetek, mint a tüsszentés, orr- és szemviszketés, orrfolyás. Emellett viszont az apró szemcsék hosszú távon a nyálkahártyán is apróbb sérüléseket okozhatnak, ami „kaput nyit” a vírusoknak, baktériumoknak. Így elképzelhető, hogy ha az időjárás változatlanul szélcsendes marad, és nem csökken a levegő szennyezettsége, ez felgyorsíthatja az influenza terjedését is.