Késik a Brassó–Segesvár vasútvonal felújítása

iho/vasút   ·   2023.08.14. 09:00
00_brasso-segesvar

A szerződésbontást is kilátásba helyezte a helyszíni szemléjén Sorin Grindeanu román szállításügyi miniszter a Brassó és Segesvár közötti vasútvonal felújításának késlekedései miatt.

Az erdélyi terepszemlén tartózkodó tárcavezető a sajtónak nyilatkozva nehezményezte, hogy az Apáca és Kaca közötti szakasz felújítása csupán 17,5 százalékban valósult meg, holott 2024 végére el kellene készülnie. Ráadásul a munkálatok műszakilag legnehezebb része hátra van, a kivitelezőknek Románia leghosszabb alagútjait kell megépíteniük Ürmös és Homoród térségében összesen 12 kilométeren.

Az Economedia.ro szerint a kivitelező már felállította a helyszínen a TBM fúrógépeket, de nem látott munkához. A gazdasági portál emlékeztetett, hogy a korábbi késésért Románia 330 millió eurót veszített az uniós támogatásból, és a középső, Apáca és Kaca közötti szakasz késlekedései újabb 500 millió eurós veszteséget okozhatnak.

Sorin Grindeanu elmondta: nem híve a szerződésbontásnak, de nem elégedett a munkálatok menetével. Azt kérte, hogy a 28,2 kilométeres szakaszon jövőre fejezzék be a munkát. Hangsúlyozta, hogy a romániai és az európai vasúti közlekedés számára fontos projektről van szó, melyet a kivitelezőnek a legnagyobb komolysággal kell kezelnie.

A Brassó és Segesvár közötti 112 kilométeres vasúti vonal része a Románián keresztül a Kürtös–Arad–Piski–Segesvár–Brassó–Bukarest–Konstanca nyomvonalon haladó Rajna–Duna transzeurópai vasúthálózatnak.

A Brassó–Apáca és Kaca–Segesvár közötti két szélső szakasz felújítására a Román Államvasutak 2020 márciusában írta alá a kivitelezési szerződést a francia Alstom, a görög Aktor és a román Arcada alkotta RailWorks cégtársulással. A két szakasz 617,6 millió euróból újul meg négy év alatt, hogy a vonatok elérhessék az óránként 160 kilométeres sebességet.

A vasúti vonal része az Apáca és Kaca közötti középső szakasz is, ennek felújítására 2020 szeptemberében kötöttek szerződést az Aktor–Alstom–Arcada társulással – itt a görög cég vezeti a projektet –, értéke 2 milliárd 700 millió lej (209 milliárd 250 millió forint).

A felújítást európai uniós vissza nem térítendő támogatásból és román állami költségvetésből finanszírozzák, a romániai vasútfelújítási tervek közül ez a legnagyobb értékű beruházás.

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek