Typhoon-viharok Közép-Európában
A szomszédos Ausztriában kisebb belpolitikai vihart kavart a szociáldemokrata pártban (SPÖ) kiéleződött ellentét. A párt főtitkára, Günther Kräuter véleménye szerint ideje lenne eladni az osztrák légierő méregdrágán beszerzett és 2007-ben hadrendbe állt 15 Eurofighter Typhoon vadászgépét. A főtitkár szerint Ausztriát semmilyen háborús veszély nem fenyegeti, így a gépek hadrendben tartása is felesleges.
A Zeltweg melletti Hinterstoisser Légitámaszponton tevékenykedő gépek az első, Tranche 1-es sorozatba tartoznak, így csak korlátozottan alkalmasak földi célpontok elleni támadásra. Ausztria a gépeket tehát csak légirendészeti feladatra használja, és ehhez a két hajtóműves, bonyolult avionikai, fedélzeti rendszerekkel felszerelt gép üzemeltetése sokba kerül. Ha a gépeket sikerülne értékesíteni, akkor a főtitkár véleménye szerint jelentős tehertől szabadulhatna meg a haderő és az ország. A felszabaduló összegből pedig akár Ausztria államadósságát is csökkenteni lehetne. Az osztrák vadászgépek helyett pedig szerinte a szomszédos országokkal együttműködve kellene Ausztria légterét védelmezni. Azaz más országok védelmére szorulna a jelenleg szigorúan semleges Ausztria.
Párttársa, Norbert Darabos védelmi és sportminiszter élesen ellenzi az elképzelést. Darabos a semleges, saját légterét önerőből védelmezni képes Ausztria híve, melynek szerves része az osztrák légtér védelme és ellenőrzése is. Bár véleménye szerint Kräutert a jószándék vezette, de kidolgozatlan az elképzelése. Stefan Prähauser, az SPÖ védelmi ügyekben illetékes szóvivője szerint Kräuternek szakértőkkel kellett volna konzultálnia, mielőtt ehhez hasonló javaslatokat tesz.
Csehországban is vihart kavart a Tájfun: igaz, itt német gépekről volt szó. A Financial Times Deutschland (FTD) értesülései szerint Csehország is érdeklődik a Luftwaffe hadrendjéből kivonni, majd utána eladni kívánt Eurofighter Typhoonok után. Egészen pontosan nyolc, szintén légvédelmi feladatok ellátására alkalmas, korai Tranche 1-es gépről lenne szó. Más lapértesülések szerint a gépek iránt leginkább Bulgária érdeklődik, és a január 17–18-án Németországba látogató Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök egy igen kedvező ajánlatot kaphat a nyolc géppel kapcsolatban. Bulgária még 2011 februárjában kért ajánlatot nyolc Eurofighter Typhoon leszállítására a programban részt vevő országoktól. Olaszország 35 millió eurós árat kérne a használt olasz példányokért, a német ajánlatról nincs értesülés. Az FTD szerint a jelenlegi lízingszerződés alapján 2015-ig JAS–39C/D Gripeneket használó Csehország, a MiG–21-eseitől hamarosan elbúcsúzó Horvátország, a MiG–29AS-ei mellett kitartó Szlovákia és az elnöki F–16-os álmokkal a hírekbe kerülő Románia is érdeklődik.
A cseh védelmi minisztérium szóvivője még az informális beszélgetés lehetőségét és megtörténtét is tagadta. Jan Pejšek szerint Németország csak léggömbökként eregeti a felesleges, használt Eurofighterekről szóló híreket, jelezve a piacnak, eladóak a gépek.