Felcsúti nosztalgiavasút és a viták körülötte
A Nemzeti Közlekedési Hatóságtól a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány október 31-én kapta meg a felcsúti vasút létesítési engedélyét. Hiába támadta meg a vasúti pálya rekonstrukcióját a terv tényéről a sajtóból értesülő néhány helyben lakó, akinek a házától karnyújtásnyira fut majd a bicskei állomáshoz tartozó HM-vágányról induló, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiát az alcsútdobozi arborétummal összekötő pálya, mivel nem tudják megfizetni a fellebbezéshez szükséges közel kétmillió forintos eljárási díjat a hatóságnak – olvasható a Népszabadság cikkében.
A fellebbezés díja a fele az útügyi hatósági eljárás díjának. Az érintettek a költségmentességet nem kapták meg, a döntés ellen közigazgatási úton további fellebbezésnek helye nincs. A tervezett nosztalgiavasút nem állandó menetrend alapján közlekedne, forgalma rendezvényekhez, különböző eseményekhez kapcsolódna. A motorvonat tankolása a felcsúti állomáson történik majd mobil üzemanyagtöltő gépkocsiról – áll a Népszabadság birtokában lévő engedélyezési dokumentációban.
A korábban a MÁV Zrt. tulajdonában lévő pályaszakaszt a hozzá tartozó épületekkel az Orbán Viktor által 2006-ban 150 ezer forinttal alapított „A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány” és Mészáros Lőrinc vásárolta meg 2009-ben. A felcsúti állomás épületét felújították, fogadóvá alakították. A még meglévő pályaelemek bontása után megépített hat kilométeres szakaszon motorvonat közlekedik majd. A százméteres szerelvény a felcsúti színből áll ki, majd a Felcsút Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia állomásra hajt. Az utasok szállítása innen – még egy felcsúti megállóval – az alcsúti arborétumhoz történik. Ezt Orbánék működtetik egy ideje, s a szomszédságában van a szintén a focialapítvány által létesített háromcsillagos Sporthotel. De akár Mészáros Lőrinc Pizza Pubjában is ehetnek-ihatnak a stadionrendezvényekről a kisvasúttal Alcsútdobozra látogatók.
„Ha sokat akadékoskodnak, helyreállítjuk az eredeti állapotot, és lezárjuk az utcájukat” – ezt mondta az egyik helyi lakos állítása szerint az okvetetlenkedőknek az alapítvány műszaki igazgatója, a vasúti rekonstrukció illetékese, Mészáros László, aki egyben Felcsút alpolgármestere is. Ez a lakos azonban nem hagyta ennyiben a dolgot: még tavaly a falu körjegyzőjéhez fordult, akitől írásban azt tudakolta, „hogy ha fennáll egy érdekellentét a lakóközösség egy része, illetve egy magánalapítvány érdekei között, az ez ügyben illetékes személyek lehetnek-e mindkét fél döntéshozói?” E kettős szereposztás azonban nemcsak az alpolgármesternél áll fenn, hanem a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia elnökénél, Felcsút polgármesterénél, Mészáros Lőrincnél is.
Az azóta a Mészáros Lőrinc által megszerzett újabb építőipari céghez, az egykori fő fociszponzor Femol 97 Kft. jogutódjához, az R-Kord Kft.-hez március elsejével ügyvezetőnek megtett Petrin László korábbi körjegyző alaptalannak nevezte decemberben az aggodalmakat, mivel ez szerinte nem önkormányzati ügy. Magánberuházásról lévén szó, közmeghallgatás ezúttal sem volt az 1800 lelket számláló településen, miként a 3500 főre tervezett, de adott rendezvényen ennek a sokszorosát befogadni képes „Aranycsapat” Labdarúgó Stadion építésének megkezdése előtt sem. Az Orbán Viktor háza mellett mintegy négymilliárd forint értékben épülő stadion még a szakadó márciusi hóesésben is épült.
Építtetői tábla nincs a helyszínen a felelősök megnevezésével – a sűrűn mozgó munkagépek közt csak egyetlen feliratot találtunk: Mészáros és Mészáros Kft. – ez jelzi csak, hogy ki lehet a kivitelező. Amikor a lap munkatársa hiányolta az építtető, felelős kivitelező nevét tartalmazó táblát, megpróbálták elzavarni a helyszínről – olvasható a Népszabadságban.