A MÁV szerint látnak fantáziát az állomásmegújítási program kínálta lehetőségekben a befektetők

Új eljárás után kiált a vártnál nagyobb érdeklődés!
Az idei esztendő elsősorban olyan fejlesztésekről szól a MÁV-csoportnál, amelyek révén már a hosszabb távú – gyakran az uniós források visszatartása miatt átütemezett – infrastrukturális és járműbeszerzési beruházások végrehajtása előtt megoldást találhat a vasúttársaság az utasok által megfogalmazott legfőbb kritikákra, legyen szó akár a vonatok menetrendszerűségéről, a rendelkezésre álló személyszállítási kapacitásokról, vagy éppen az utasok által használt terek, elsősorban a járműfedélzetek és az állomásépületek állapotáról, tisztaságáról.
Ez utóbbiak, az állomások és pályaudvarok rendbe tételét és újabb – az utasokon túl az adott településen vagy városrészben élőknek is hasznos – funkciókkal történő bővítését célozza az a többszintű, országos állomásmegújítási program, amelyet az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a MÁV-csoport a múlt esztendő második félévében hirdetett meg. Három kategóriában (országos, területi és helyi szint, részletesen lásd később) 62 helyszínre több mint 49 fejlesztési ötlet érkezett. Ez nagy szám, ugyanakkor ennél is nagyobb volt az az érdeklődés és a fejlesztési szándék, amely a pályázat során megmutatkozott, ám tartalmi vagy formai hiányosságok miatt végül konkrét, értékelhető fejlesztési koncepcióban, így beadott pályaművekben nem öltött testet. A megismert fejlesztési elképzelések mennyisége és minősége arról győzték meg a kiíró MÁV-csoportot, valamint a tulajdonosi jogokat gyakorló ÉKM-et, hogy a verseny kiszélesítése, a lehető legtöbb fejlesztési kapacitás bevonása, továbbá az állomásmegújítási koncepciók érdemi és alapos összevetése érdekében a pályázat feltételeinek pontosítására, új pályázati szakasz meghirdetésére van szükség.
A korábban elkészült szakmai anyagok – az új kiírás tartalmi és formai követelményei szerint – az új pályázati szakaszban is felhasználhatók lesznek. Az újabb eljárás még idén befejeződik, a megújuló állomások fejlesztőit legkésőbb az év végéig kiválasztják. További részletek hamarosan a MÁV-csoport felületein.
Az egyes kategóriák a következők:
Országos szint, azaz a nemzetközi forgalmat is bonyolító, kiemelt nagyállomások fejlesztése és hasznosítása. Ez esetben a cél olyan, a XXI. század elvárásainak megfelelő színvonalú ingatlanfejlesztések megvalósítása, amelyek érdemben növelik a vasúti közlekedést igénybe vevők elégedettségét, ösztönzik az utazóközönséget a kötöttpályás közlekedés előnyben részesítésére, hozzájárulnak a kiemelt pályaudvarok, vasútállomások és környezetük infrastrukturális fejlődéséhez, növelik az állomások környezetében elérhető szolgáltatások számát és minőségét, ezáltal pedig hozzájárulnak az állomásnak helyet adó településrész, városnegyed fejlődéséhez is. Ezen a szinten a Budapest-Déli, Budapest-Nyugati, Budapest-Keleti, Budapest-Kelenföld , Debrecen, Győr és Szeged pályaudvari épületének és azok közvetlen környezetének fejlesztését tervezik külső, befektetői finanszírozás, valamint ingatlanfejlesztői know-how, szakmai tudás bevonásával. Ezen a pályázati szinten az ingatlanfejlesztésre a MÁV Zrt. által létrehozott projektcégeken keresztül, határozott idejű vagyonkezelés keretében lesz lehetőség.
Területi szint, tehát az alapvetően belföldi forgalmú, egy-egy térség gazdaságában jelentős szerepet betöltő állomás hasznosítása. Itt első körben kilenc állomást jelöltek ki, ezek rendre: Alsógöd, Dunakeszi-Gyártelep, Felsőgöd, Gödöllő, Pécel, Siófok, Székesfehérvár, Sződ-Sződliget és Vác. Az ingatlanok hosszú távú bérbeadásának célja, hogy a pályázaton kiválasztott bérlő azokat felújítsa, a kihasználatlan, kereskedelmi szempontból hasznosítható területeket az utasok számára előnyös, várható igényeiket kielégítő vendéglátási- és szolgáltatási funkciókkal töltse meg (példának okáért élelmiszerbolt, étterem, kávézó, büfé, gyógyszertár, drogéria). Folyomány: megújult, kibővített lehetőségekkel ellátott utasforgalmi területek jöhetnek létre.
Helyi szint, vagyis a kis- és közepes méretű állomások hasznosítása az ország bármely pontján. A cél az, hogy a kis- és közepes állomások üzemeltetése és felújítása az érintett ingatlanok kereskedelmi hasznosítása révén, hosszútávú bérleti konstrukció keretében történjen meg. Előnyben az újszerű, kreatív és innovatív hasznosítási koncepciók!
Ugyanakkor roppant figyelemre méltó Vitézy Dávid a tárgyban megfogalmazott, hírmagyarázatként is értelmezhető Facebook-posztja.
Képünkön: az 1970-ben felszámolt Veresegyháza–Gödöllő vasútvonal mentén felvő Szada felvételi épülete a spriccert (esetleg pikoló világost) zónapörkölttel kínáló restivel, és a pózoló úri, vagy kevésbé úri közönséggel a boldog békeidőkben (fotó: Frisnyák Zsuzsa hagyatékából)
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!