A repülőgépek alkatrészellátásának forradalma

iho.hu   ·   2025.05.02. 12:00
_aI-in-aerospace_

Hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia a konszignációs készletgazdálkodás játékszabályait?

A mesterséges intelligencia (MI) immáron határok nélkül teszi lehetővé, hogy az egyes iparágak világszerte kvantumugrásokat hajtsanak végre működésükben. A megállapítás alól a repülőgépipari alkatrészek beszállítói szektora sem kivétel. Mivel az iparág a repülőgép-karbantartó technikusok a szükségeshez képest csekély számával, az alkatrészek hiányával, valamint jelentős számú globális nehézségekkel küzd, a szereplők a mesterséges intelligencia által nyújtott előnyökhöz folyamodhatnak.

A logisztikai folyamatok optimalizálása kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy a megfelelő repülőgépalkatrész a megfelelő helyen legyen, méghozzá pontosan a megfelelő időben; ez a folyamat kiemelkedő szervezési szakértelmet és költségvetési kalkulációt igényel, továbbá elkerülhetetlenül szoros határidőkkel is jár; ha egy repülőgép meghibásodik, azonnal megoldást kell találni. A mesterséges intelligencia képes lerövidíteni a papírmunkát és az egyes esetek átfutási idejét, és előnyére változtatja meg az ellátási lánc a beszállítók jóvoltából az évek során kifejlesztett és rögzített folyamatait.

A prediktív analitika megjelenése

A mesterséges intelligencia használatából adódó egyik legizgalmasabb evolúciós lehetőség a big data bővülő prediktív elemző képessége. Ez képes hatalmas mennyiségű, mindenféle típusú adatot – például szöveget, képet, videót és grafikont – megvizsgálni, és a kinyert információkat felhasználni trendek és események előrejelzésére, valamint minták azonosítására. Azaz: a készlet-előrejelzés tekintetében is gyökeresen megváltozhatnak a játékszabályok.

Ezért már alkalmazzák is a karbantartásban – például a repülőgépeken rendszeresített, a mesterséges intelligencia által vezérelt érzékelők egyre inkább képesek azonosítani a problémákra utaló jeleket, például a szokatlan rezgést vagy zajt. Ezeknek a jelenségeknek az ismeretében megelőzhetők a váratlan meghibásodások, időben megrendelhetők a cserealkatrészek, így azok szükség esetén azonnal rendelkezésre állhatnak. Sőt, az MI bonyolultabb alkatrész-meghibásodási mintázatok feltárására is alkalmas. Emellett a prediktív elemzés megjelenése célzottabb karbantartást is lehetővé tesz az ütemezett ellenőrzések és az eseményfüggő javítások helyett, vagy mellett. A mesterséges intelligencia algoritmusai másodpercek leforgása alatt képesek megszűrni az adathalmazokat, és az ügyfelek beszerzési trendjeinek ismeretében jósolják meg a jövőbeni igényeket.

Változás a készlet-előrejelzésben

Az alkatrész beszállítói szektorban a mesterséges intelligencia jelentős hatással lesz a készlet-előrejelzésre. Az ügyfelek a szükséges alkatrészhez való gyors hozzáférésben érdekeltek, márpedig ez a magas oktánszámú kihívás sokrétű megközelítést igényel az egyes raktárkészletek, a szóba jöhető cserealkatrészek és a világ minden táján jelen lévő beszállítói kapcsolatok kimerítő listájának ismeretét feltételezve. Tudniillik világszerte számtalan különböző repülőgépalkatrész beszállító és értékesítő kínálja portékáját. Az alkatrészek nyomon követése még digitális eljárásokkal is rendkívül időigényes és összetett teendő. Bár a blokklánc technológia segít egyszerűsíteni a keresést azáltal, hogy világos és naprakész képet ad az ellátási lánc adatblokkjairól, az időkritikus problémát még nem szünteti meg.

A prediktív karbantartás használatával viszont a mesterséges intelligencia folyamatosan finomíthatja és fejlesztheti a készletbeszerzési eljárásokat, méghozzá olyan mértékben, hogy a létfontosságú, versenyképes áron beszerzett alkatrészek pontosan akkor legyenek a helyükön, amikor azokra szükség van; azaz lehetővé teszi a megbízható és hatékony just-in-time stratégiát. Következmény: csökkenő költségek, a felesleges túlkészletezés megelőzése, érdemi jövedelmezőség, jobb szervezeti hatékonyság. Időmegtakarítás A mesterséges intelligencia új operatív eszközöket is kifejleszt. Ezek például egy előre nem látható meghibásodáskor jelentős időmegtakarítást eredményeznek a keresésekben Minden egyes tranzakcióval növeli tanulási szintjét, képes megvizsgálni a piaci trendeket, a megbízhatóság és a hatékonyság figyelembe vételével górcső alá veszi és elemzi a piaci beszállítókat. Ez lehetővé teszi az ügyfeleknek, hogy megalapozottabb döntéseket hozzanak.

Bár mesterséges intelligencia alkalmazása még gyerekcipőben jár, ám a benne rejlő potenciál felbecsülhetetlen. Az emberi tényező és a jó ügyfélkapcsolatok kiépítése mindig is minden tranzakció lényeges eleme lesz, de ahhoz, hogy a vállalkozások az alkatrészellátás élvonalában maradhassanak, kétségtelenül ki kell használniuk a mesterséges intelligencia képességeit.

Szerző: Pawel Asha, Artemis Aerospace

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek