Csak a lényeg épült meg Romániában a legújabb autópályán
Átadták a forgalomnak a moldvai A7-es sztráda újabb, mintegy ötven kilométeres szakaszát, így megszakítás nélkül gyorsforgalmi úton lehet közlekedni Bukarest és a fővárostól kétszázötven kilométernyire található Egyedhalma között.
A megnyitott sztrádaszakasszal 1416 kilométerre bővült Románia gyorsforgalmi úthálózata, amiből 146 kilométert idén adtak át. A most megnyílt Foksány–Egyedhalma szakaszon nem készültek el a pihenőparkolók, a szakasz idei átadása érdekében pedig az A7-es megépítését csaknem teljes egészében magára vállaló Dorinel Umbrarescu román építkezési vállalkozó által ellenőrzött UMB más építkezéseket „áldozott fel”.
A 2022-ben megkötött szerződések értelmében az A7-en autópályának mostanáig el kellett volna érnie Páskánig, de az építkezés jelenlegi állapota alapján az is kétséges, hogy 2026 végéig sikerül-e megnyitni a hiányzó 120 kilométernyi sztrádát, amit szintén az UMB épít. Ha az építő hajlandó lesz szakaszokban megnyitni a sztrádát, akkor van remény arra, hogy az A7-es augusztusig elérjen Románvásárig és így a helyreállítási alapokból finanszírozott projekt ne veszítsen el egyetlen eurónyi uniós támogatást sem.
A bukaresti vezetés azt követően tett konkrét lépéseket az A7-es autópálya megépítésére, hogy 2018-19-ben az országrész járművezetői autós felvonulásokat rendeztek Bukarestben, tiltakozva amiatt, hogy Moldvában addig egyetlen méternyi autópálya sem épült, ami megfosztja a gazdaságilag leszakadt térséget a felzárkózás lehetőségétől. A tüntetők akkor elsősorban a Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötni hivatott, az „egyesülés autópályájának” nevezett A8-as sztráda megépítését követelték, hogy Moldva mielőbb az európai gyorsforgalmi úthálózathoz csatlakozzék. A bukaresti vezetés azonban a gyorsabban megvalósítható A7-es sztrádát részesítette előnyben.
A Keleti-Kárpátokat átszelő A8-as autópályából még egyetlen szakasz sem készült el, de immár valamennyi hegyvidéki szakaszára meg van kötve a tervezési és kivitelezési szerződés és a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti, illetve a moldvai Páskán melletti szakaszokon megkezdődött már az építkezés.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!