Az Egyesült Királyságban is kipróbálják a Fairtiq-et

iho/vasút   ·   2025.08.19. 15:30
northern_vonat

A brit kormány vasútfejlesztési tervének részeként kilenc hónapig tesztelik az innovatív, elektronikus jegyrendszert. Ha sikeresnek bizonyul, fontolóra veszik a Fairtiq szélesebb körű, városokban, régiókban vagy országszerte, más közlekedési módoknál való alkalmazását is.

A digitális fizetéses (DPAYG) jegyértékesítésre szakosodott, svájci székhelyű vállalatot választotta ki a brit kormány a próbaüzemre. A cél a jegyértékesítés leegyszerűsítése, az utasélmény javítása és a tömegközlekedés használatának ösztönzése. Ha beválik, nemcsak a vasúthálózaton, hanem a buszokon, villamosokon, metrókon és kompokon is bevethetik a Fairtiq-et.

A jövőbemutató rendszert Dániában, Franciaországban, Németországban és Svájcban már széleskörűen használják, de Ausztriában, Csehországban, Liechtensteinben, Olaszországban és Svédországban is elérhető – a technológiát már több mint 250 millió utazáshoz vették igénybe, havonta bő egymillióan használják aktívan.

A csehországi Zlín régióban már egy bő éve használják a Fairtiq-et, remek eredményekkel (fotó: Ekés Andás / Fairtiq)

A Fairtiq-et a Rail Delivery Grouppal (RDG) és a Northern Trainsszel partnerségben, a TransPennine Express és az Arriva CrossCountry társaságokkal együttműködve fogják tesztelni Dél-Yorkshire megyében a Sheffield–Doncaster vonalon; a cél annak felmérése, hogy az okos, mobilalapú jegyértékesítés hogyan teheti elérhetőbbé, átláthatóbbá és egyszerűbbé a vasúti közlekedést.

A Fairtiq-nél úgy vélik, a már bevált technológia a jegyértékesítés bonyolultságának megszüntetésével könnyebbé és vonzóbbá tehetik a vonatozást, ami az utasoknak, az üzemeltetőknek és a környezetnek is előnyös. Az Európában már több millió utas által használt rendszert Svájcban indították el. A Fairtiq egy olyan megoldást tartalmaz, ami lehetővé teszi az utasoknak, hogy egyetlen mozdulattal kezdjék és fejezzék be utazásukat és zökkenőmentesen vehessék igénybe a vonatokat, buszokat, villamosokat, kompokat – sőt, még a gondolákat is.

A Fairtiq használata pofonegyszerű. Az applikációt le kell tölteni, a közlekedési eszközre történő felszállás előtt pedig egy érintéssel el kell indítani, még az úticélt sem kell beírni! A rendszer automatikusan és érvényes jegyet ad – így attól sem kell tartani, hogy rossz jegyet váltunk. Vonatoknál és buszoknál átszállás esetén az app automatikusan felismeri a váltást, és továbbra is figyeli az utazást. A célállomásra való megérkezést mindössze egy érintéssel kell jelezni – ennek elfelejtése esetén a Fairtiq értesítést küld vagy automatikusan lezárja az utazást. A rendszer ekkor kiszámítja az elérhető legjobb viteldíjat és levonja azt. Az elérhető viteldíjakat naponta optimalizálja a Fairtiq.

A kilenchónapos brit teszt során akár ezer utas is kipróbálhatja majd a díjnyertes mobilapplikációt, ami helyzetmeghatározást (GPS) használ az utazások észleléséhez, és garantálja, hogy az utasok automatikusan a legjobb ár–érték arányú jegyárat fizessék. Az érdeklődők a Northern Railway weboldalán, ide kattinva jelentkezhetnek. A teszt értékes utasvisszajelzéseket és utazási adatokat gyűjt majd össze az Egyesült Királyság jegyértékesítésének jövőbeli alakításához.

(Nyitóképünk illusztráció. Kép forrása: Fairtiq)

* * *

Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!

Kapcsolódó hírek