Holokauszt-emlékhellyé alakítják át a prágai Bubny vasútállomást
Az építkezési munkákat a tervek szerint 2027 márciusában fejezik be, az emlékhely kapuit pedig májusban, a második világháború befejezésének évfordulóján nyitják meg a nagyközönség előtt.
Megkezdődött a cseh főváros központjától északra található, 1923-ban épített Bubny vasútállomás nagyszabású átalakítása holokauszt-emlékhellyé; az vasútállomás épülete, a hozzá tartozó ingatlanok, illetve terület átalakítása két évet vesz igénybe.
A korszerű holokausztmúzeum neve hivatalosan az Emlékezés és párbeszéd központ – Bubny lesz. A nyilvánosságra hozott információk szerint a klasszikus múzeumi, valamint a multifunkciós kiállítási termek mellett kávéházat és különféle közösségi rendezvényeknek szolgáló termeket is kialakítanak. Az átalakított vasútállomás tehát nemcsak emlékhely és múzeum lesz, hanem egyfajta társadalmi-kulturális központ is, amely helyet ad a holokauszttal és annak mához szóló üzenetével foglalkozó különféle kiállításoknak, rendezvényeknek is.
Az új múzeum terveit a Hradec Královéban működő ARN Studio készítette, megvalósításukra pályázat útján a prágai Metrostav vállalat nyert jogot. A költségeket mintegy 200 millió koronára (körülbelül 3,2 milliárd forintra) tervezik.
Pavlína Sulcová, a központ igazgatója elmondta, a több mint százötven éves vasútállomásból, ahonnan a második világháború idején a zsidókkal teli szerelvényeket indították a haláltáborok felé, korszerű múzeumi és oktatási központ lesz, amely megőrzi a holokauszt emlékét és továbbadja az új generációknak.
Martin Baxa cseh kulturális miniszter arról beszélt, a holokausztot megelőző években a társadalomban elterjedt a mesterségesen gerjesztett gyűlölet, erősödött a megosztottság, és fokozatosan felszámolták a demokratikus értékeket. Ezért is fontos egy ilyen múzeumi központ kialakítása, hogy mindezekre emlékeztessen és levonhassák a tanulságokat.
A leendő emlékhely egyik emblematikus darabját, jelképes alapkövét már 2015 márciusában leleplezték. Ales Vesely cseh szobrász alkotása, egy égbe meredő vasúti sínpár a vasútállomás előtti téren látható. A műalkotás a második világháború idején elpusztított csehországi zsidóknak állít emléket, a háború idején innen szállították a prágai zsidókat vonaton a haláltáborokba. Az alapkőletétel időpontja jelképes volt: 1944. március 8-áról 9-ére eső éjjel az auschwitzi koncentrációs táborban mintegy négyezer csehországi zsidót gyilkoltak meg a nácik.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!