Megújul a Nagykörút közösségi tervezéssel
![00_agora_forum_nagykorut](https://iho.hu/storage/34279/00_agora_forum_nagykorut.jpg)
Agóra-fórumsorozatot indít a Budapesti Közlekedési Központ, amin a következő évek egyik legnagyobb, a közlekedésen messze túlmutató fejlesztéséről, a Nagykörút zöldítéséről és XXI. századi újjászületéséről folytatódik a közös tervezés. A BKK az erzsébetvárosi, terézvárosi, józsefvárosi és ferencvárosi nyílt fórumok során a helyiekkel és minden érdeklődővel megismerteti a fejlesztés részleteit, majd meghallgatja véleményüket a Nagykörút valamennyi megújuló funkciójáról.
Az Agóra-fórumokon a BKK szakemberei a különböző kérdések megválaszolásán túl a Nagykörút múltjáról, jelenéről és jövőjéről, Budapest kerékpárforgalmi hálózatbővítéseiről, a változtatást igénylő, biztonsági vagy kényelmi szempontból ma még problémás pontok és elemek kijavításáról, az akadálymentes fejlesztésekről és a zöld felületek minőségi és mennyiségi bővítéséről is megosztják a részleteket. Ezt követően kiscsoportos beszélgetéseken, egy nagy térkép felett a kerület témáira fókuszálva folytatódik a közösségi tervezés. A cél, hogy a Nagykörút 2020-ban kerékpársávval ellátott szakaszai teljesen újjáéledhessenek.
A BKK Agóra-fórumok a tavaly októberben közel tízezer visszajelzést generáló társadalmi egyeztetést és a sikeres utcafórumokat követően az alábbi helyszíneken és időpontokban valósulnak meg:
- Február 11. (kedd) 17:00 Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár 1077 Budapest, Csányi utca 5.
- Február 12. (szerda) 17:00 Eötvös10 Művelődési Ház 1067 Budapest, Eötvös utca 10.
- Február 19. (szerda) 17:00 Józsefvárosi Múzeum 1085 Budapest, József körút 59-61.
- Február 27. (csütörtök) 17:00 Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal 1092 Budapest, Bakáts tér 14.
Pest egyik legmeghatározóbb, emblematikus útján a 2020-ban forgalomtechnikai eszközökkel kialakított kerékpársávok szinte azonnal a város egyik legkedveltebb kerékpáros útvonalát hozták létre, most pedig a villamospálya és a homlokzatok közötti köztér újratervezésére és minőségi fejlesztésére kerül sor. A gyalogosok elsőbbségét biztosító fejlesztések zöldebb és felújított közterületeket is hoznak magukkal, a kellemesebb gyaloglás mellett pedig az is fontos, hogy minden korosztály számára vonzóbb legyen a kerékpározás. A városfejlesztési célok a Nagykörút nagyvárosi presztízséhez méltó rendezésével és a biztonságos közlekedés feltételeinek javításával érhetők el. A fejlesztések a megfelelő szabályozás és ösztönzés mellett a kereskedelmi funkciók katalizátorai lehetnek, ahogy az történt például a Bartók Béla út esetében, ahol mára színvonalas éttermek, boltok és galériák váltották fel a korábban üresen álló üzlethelyiségeket.
Ennek érdekében a BKK a Nagykörút mindkét oldalán, a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között fizikailag is védett bringasávokat hoz létre, amelyeket egy többfunkciós (az igényektől függően rakodásra, megállásra stb. használható) sáv választ majd el a gépjárműforgalomtól.
A nagykörúti fejlesztések tervezési és kivitelezési munkái az Európai Unió TOP Plusz-4.1.2-23 Bringasztráda program keretében valósulhatnak meg, amire a BKK még 2024 tavaszán nyújtotta be pályázatát. A támogatás mértéke százszázalékos.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!