Schiphol szoborral emlékezik az MH17-esre
A katasztrófa harmadik évfordulóján holland politikusoknak és az áldozatok mintegy kétezer hozzátartozójának a részvétele mellett Willem-Alexander holland király, felesége Maxima királyné és Mark Rutte miniszterelnök leleplezte az Amszterdam mellett található Vijfhuizen faluban, a nemzetközi Schiphol repülőtér közelében fekvő parkban felállított, 25 méter hosszú, 298 fával összefonódó szalag alakban körülvett emlékművet.
Az avatáson Ronald A. Westerhuis szobrászművész elmondta, az áldozatok neveit hordozó emlékmű csiszolt acélfelülete a mögötte álló sötét falra tükrözi a napfényt abban a reményben, hogy megkönnyíti az áldozatok elvesztése felett érzett szomorúságot.
Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az Európai Unió nevében tett hétfői nyilatkozatában hangsúlyozta: az unió és valamennyi tagállama teljes mértékben támogatják a nemzetközi nyomozócsoport munkáját, és üdvözlik az elmúlt év során elért eredményeket. Kijelentette, ahhoz, hogy az MH17-es járat lelövéséért felelős személyeket felelősségre lehessen vonni és bíróság elé állítani, a bűnügyi nyomozáshoz továbbra is szükség van a nemzetközi közösség támogatására. – Az unió elvárja, hogy minden olyan állam, amelynek módjában áll, segítse a nyomozást és a felelősök büntetőeljárás alá vonását – tette hozzá a főképviselő.
2014. július 17-én a Malaysia Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó repülőgépének pilótafülkéje mellett egy rakéta robbant tíz kilométeres magasságban Kelet-Ukrajna felett. Fémrészecskék ezrei fúrták át a Boeinget, amely a levegőben darabokra tört és lezuhant. A fedélzetén tartózkodó 298 ember, köztük 196 holland állampolgár meghalt.
A holland, ausztrál, maláj, ukrán és belga összetételű nemzetközi nyomozócsoport tavaly ősszel közzétett jelentésében azt közölte, hogy a repülőgépet megsemmisítő rakéta nem sokkal a támadás előtt érkezett Kelet-Ukrajnába Oroszországból, ahová a Boeing 777-es lelövése után a kilövőállást vissza is vitték.
A katasztrófák vizsgálatában illetékes holland hatóság (biztonsági tanács) októberben azt állapította meg, hogy a repülőgépet egy földi telepítésű BUK típusú légelhárító rakéta lőtte le, amelyet feltételezhetően a szakadárok területéről indítottak. A támadást előkészítő és elkövető mintegy száz gyanúsított kilétére is bizonyítékok állnak a nemzetközi vizsgálóbizottság rendelkezésre, de az még nem tisztázott, hogy a lázadók parancsra hajtották-e végre a támadást, vagy önállóan cselekedtek.
Az esetet nemrég kezdte tárgyalni a holland bíróság: azért döntöttek végül így, mert Oroszország 2015 óta gátolja a nemzetközi döntőbíróság felállítását.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!