Alstom-emeletesekkel bővít a PKP Intercity

A lengyel nemzeti vasúttársaság távolsági közlekedésért felelős ága negyvenkét kétszintes, kétszázas tempóra képes villamos motorvonatot szerez be a francia gyártótól.
A vasúttársaságtól elmondták, az Alstom Polska SA karbantartást is magába foglaló, 6,9 millió złotys (jelenlegi árfolyam alapján körülbelül 640 milliárd forintos) ajánlata csaknem négyszázmillió złotyval (cirka 37 milliárd forinttal) kerül kevesebbe, mint a tenderen szintén induló Stadler Polskáé. A kért összegen felül az energiahatékonyság és a szállítási idő is értékelési szempont volt.
A megállapodás harmadik nekifutásra valósulhat meg: a PKP Intercity először 2021-ben írt ki közbeszerzést, majd 2023-ban is, azonban mindkettőre csak a tervezett keretet túllépő ajánlatok érkeztek. A mostani üzlethez tavaly jelent meg a tender.
A kontraktus a járműbeszerzésen és a vonatok harmincévnyi karbantartásán felül opcionálisan további harminc szerelvény vásárlását is lehetővé teszi.
A Lengyelország legnagyobb vasútijármű-gyártójának és -exportőrének számító Alstomtól elmondták, a vonatokat lengyelországi, Chorzówban és Nadarzynban található üzemeiben építik majd meg. A szerelvények forgalomba állítása a tervek szerint körülbelül három és fél éven belül valósulhat meg: Varsó és Gdańsk, Łódź, Olsztyn, Wrocław, Krakkó, Białystok, valamint Terespol között lehet majd utazni a PKP Intercity emeletes üdvöskéivel. Mivel a lengyelországi három kilovoltos egyenáramú rendszeren felül a 25 kilovolt ötven hertzes váltakozó áramú betáplálásról is tudnak majd üzemelni, így a tervek szerint a cseh vasúthálózatra is betehetik majd kerekeiket.
A távolsági közlekedésre szánt, új Alstom-vonatokra ötszáznál is több utas férhet fel két osztályon, ezen felül csendes zónát és gyermekrészleget is kialakítanak majd rajtuk. A komfortot saját asztallal, kartámasszal és lábtartóval ellátott, kényelmes ülések, változtatható fényerősségű világítás, fedélzeti wifi, USB- és hálózati csatlakozók, légkondicionálás, utastájékoztató kijelzők, snack- és italautomaták, valamint kerékpárok és nagyobb csomagok elhelyezését lehetővé tevő speciális terek fogják emelni. A korszerű emeletesekre feltelepítik az egységes európai vonatbefolyásolási rendszert (ETCS), de fedélzeti diagnosztikai rendszer, biztonsági kamerarendszer és GPS is lesz rajtuk – számol be a Railway Gazette.
(Nyitóképünkön az Alstom PKP IC-nek szánt emeletes motorvonatainak látványterve. Kép forrása: PKP IC / Railway Gazette)
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!