Puszipajtása lett a ZSSK-nak a Stadler

Még két emeletes Kiss szerelvény érkezik a szlovák vasúttársasághoz 2027-ben.
Lehívta a ZSSK a két Stadler Kiss szerelvény beszerzésére vonatkozó opciót, így 2027 végére összesen nyolc korszerű, kétszintes villamos motorvonata lesz. Az első négy Kiss szerelvény 2025. február 14-én, Bálint/Valentin-napon (vesd össze: Kiss) ünnepelte egyéves jubileumát a szlovák vasúti forgalomban – bár a negyedik Kisst csak 2024 augusztusában vette át a vasúttársaság a velimi koccanás miatt.
Az újabb szerződés a Stadler és a ZSSK között kettő, plusz opcionálisan két másik szerelvényről szól, amit most teljes egészében kihasználnak. Az első két szerelvényt még 2025 áprilisában megrendelték. A négy példányra vonatkozó kontraktus értéke meghaladja a százmillió eurót, és európai uniós forrásokból fogják finanszírozni.
A vonatok a 2026/27-es menetrendi időszakban érkeznek meg a szlovák vasúttársasághoz, és a Pozsony (Bratislava) és Zsolna (Žilina) közötti vasútvonalon pendliznek majd a Považan gyorsvonatokon. Napjainkban Pozsony és Érsekújvár (Nové Zámky), illetve Pozsony és Puhó (Púchov) között teljesítenek szolgálatot. A feszültségrendszer-váltás egyenáramról váltakozó áramrendszerre már folyamatban van, 2027-re várhatóan már Zsolnát is átkapcsolják 25 kilovoltosra, ekkortól járhatnak majd a Kissek egészen Zsolnáig.
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!