Közeledik a nyár, előszezoni menetrendre vált a MÁV-csoport

Idén sem marad el a hosszú nyár: a hivatalos vakáció kezdete előtt több mint egy hónappal, május 12-étől jóval több lehetőség áll rendelkezésre a magyar tengerhez való eljutáshoz mind a járatok számát, mind pedig azok indulási gyakoriságát tekintve.
A vármegye- és országbérletekre épülő új tarifarendszernek köszönhetően folyamatosan növekszik azoknak a száma, akik a MÁV-csoport szolgáltatásaival szeretnének eljutni az ország legnépszerűbb kiránduló- és pihenőhelyeire, kiemelten a Balaton térségébe. A nemzeti közlekedési vállalat nekik kedvezve alakította ki az elmúlt években a gyorsan népszerűvé váló „hosszú nyári menetrendet”, amely elő-, fő- és utószezoni többletkapacitásokkal nyújt jobb eljutási lehetőséget a tó körüli desztinációkba igyekvőknek.
A menetrendi tervezők (jegy.mav.hu, MÁV+, MÁV app, EMMA) segítségével a kirándulók, a kerékpárosok vagy a hétvégi kikapcsolódásra készülők előre megtervezhetik az előszezoni utazást és az elővételben történő jegyváltással garantálhatják a helyüket is a választott járatokon.
A június 20-áig, vagyis a közoktatási tanév végéig tartó előszezonban alapvetően a korábbi években már megszokott járattípusokkal és közlekedési gyakorisággal készül a MÁV-csoport. Az előszezoni üzemmód ugyanakkor felkészülés a főszezonra is, amikor ismét több újdonságot, változást tervez életbe léptetni a társaság, egyebek mellett a szolgáltatási és kényelmi színvonal javításával, például a klímás járatok arányának és az ülőhelyek számának növelésével, valamint az eljutási és a kerékpárszállítási lehetőségek bővítésével.
A MÁV-csoport minden évben megnövelt kapacitással és többletszolgáltatásokkal készül a Balaton elő- és utószezoni, valamint a nyári idegenforgalmi csúcsidőszak utasforgalmára, és ez idén sem lesz másként!
Az előszezoni menetrend bevezetésével, május 12-étől sűrűbben indulnak a vonatok a Balaton partjára, emellett növeljük a kerékpárszállítási lehetőségeket is, ugyanis a MÁV az elmúlt években végrehajtott fejlesztéseinek köszönhetően egyre többen választják a versenyképes és környezetbarát vasúti és buszos közlekedést a Balatonhoz utazók közül. Az előszezoni menetrend jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a vasútvállalat 2024-ben nem csupán elérte, hanem túl is szárnyalta a világjárvány előtti időszak rekordszintű utasforgalmát: a teljes tavalyi szezonban több mint hárommillióan választották a balatoni vonatokat!
A május közepétől a part menti nagyobb települések az alapütemű, átlagosan óránként közlekedő vonatok mellett további járatokkal is megközelíthetővé válnak. A szezonon kívüli, úgynevezett téli menetrendhez képest több intercity-kocsi és modern motorvonat is forgalomba áll, valamint bővülnek a kerékpárszállítási lehetőségek is, így a kora tavaszi időszakhoz képest több férőhely áll az utasok rendelkezésére.
Fontos, hogy az előszezon kezdetétől a balatoni intercityken és expresszjáratokon (Balaton IC, Tópart IC, Kék Hullám expressz, Jégmadár expressz) a fővárosból utazók számára utazási céltól függetlenül kötelező a helyjegy megváltása, így a Székesfehérvárra vagy onnan utazóknak a Bakony és a Göcsej Intercityk vagy a G43-as és a Z30-as vonatok használatát javasolja a MÁV, illetve a 300 forintos helyjegy időben való megváltását.
A főváros és a déli partszakasz között a Balaton és Tópart Intercity-vonatokat, valamint a Déli->Parti Interrégiókat tudják választani az utasok. Az előszezonban már elindulnak a kétóránként közlekedő Déli->Parti Interrégiók a Déli pályaudvar és Siófok között, illetve hétvégenként Fonyódig, illetve Balatonszentgyörgyig.
A Balaton Intercitykben az előszezon egy részében, május 21-étől első osztályú kocsik és étkezőkocsik is közlekednek, amelyeken az Utasellátó frissített kínálattal, nyári újdonságokkal várja az utasokat.
Az idei előszezonban is forgalomba áll a hétvégéken és ünnepnapokon a Jégmadár expresszvonat a korszerű, légkondicionált KISS emeletes motorvonatokkal, közvetlen összeköttetést teremtve a Dunakanyar térsége és a magyar tenger (Szob és Fonyód) között.
A Bagolyvonatok a hagyományokhoz híven idén is járnak péntek és szombat éjszakánként Keszthely és a Déli pályaudvar között.
Az észak-balatoni 29-es vasútvonalon április első felében, azaz még a kisebb forgalmú időszakban a MÁV pálya- és felsővezeték-karbantartási munkálatokat, valamint a vasúti közlekedésre veszélyes bokrok és fák kivágását is elvégzett. Több mint másfél kilométer sínt cseréltek ki, rendezték az ágyazatot és nagygépes vágányszabályozást is végeztek. A megbízhatóbb közlekedés érdekében a megelőző karbantartással csökkentették a meghibásodások kialakulásának esélyét, ezáltal a már májustól erősödő idegenforgalmi szezon zökkenőmentesebben indulhat a magyar tengerhez vonattal utazók számára.
Az északi part megközelítését a Kék Hullám expressz, a Vízipók sebesvonatok és a Katica Interrégiók teszik gyorsabbá, kényelmesebbé a főváros felől és felé.
Budapest és Tapolca között naponta kétóránként járnak a Kék Hullám előszezonban expressz-, főszezonban Intercity-vonatok, amelyek Balatonfüredig csak Budapest-Kelenföldön, Székesfehérváron és Balatonalmádiban állnak meg, így garantálva a leggyorsabb eljutást Balatonalmádi, Balatonfüred és az azokon túli településekre. A főszezontól a prémium 1+ osztályú bisztrószolgáltatással az Utasellátó kínálata is elérhető lesz a Kék Hullámokon. A kiszámíthatóbb, pontosabb közlekedés érdekében az északi parton Balatonfüred és Tapolca között korszerű, jól karbantartott és megbízható, nagyteljesítményű Henschel-dízelmozdonyok fognak továbbítani egyes Kék Hullám-vonatokat. A sikeres átalakítások, felkészítések és a hatósági próbafutást követően már áprilisban forgalomba állt az első, amelyet a következő hetekben további ugyanilyen mozdonyok követnek.
Budapest és Balatonfüred között naponta kétóránként közlekednek a Vízipók sebesvonatok, amelyek Balatonfüredig csak Kelenföldön, Székesfehérváron, a part mentén pedig Balatonakarattyától Káptalanfüred kivételével minden állomáson és megállóhelyen megállnak, így a leggyorsabb elérést kínálják Balatonakarattya, Csittényhegy, Balatonkenese, Balatonfűzfő, Alsóörs, Csopak és Balatonarács számára.
Budapest és Balatonfüred között, naponta korszerű Flirt motorvonatokból álló Katica Interrégió-járatok is közlekednek, amelyek Székesfehérvártól Balatonfüredig minden állomáson és megállóhelyen megállnak, kiszolgálva ezzel a kisebb településeket is.
A nyugat-dunántúli térség vasúti kapcsolatait a Balatonnal a kétóránként közlekedő Helikon Interrégiók szolgáltatják Győr, Keszthely és Kaposvár között, míg a korábbi közvetlen járat, a Tanúhegy sebesvonat idéntől Szombathelyről indul. Szombathely és Keszthely között így már két közvetlen vonat közlekedik Lesence és Tanúhegy sebesvonat néven. Emellett Szombathely és az északi part (Badacsony, Balatonfüred) között egy Kék Hullám expresszvonat teremt közvetlen összeköttetést.
A nagy népszerűségnek örvendő Fenyves expresszvonat Pécs és Keszthely között naponta közlekedik már május elsejétől.
A Dunától keletre lévő országrészből is el lehet jutni a Balatonhoz, azonban a főszezonig ezt átszállással lehet megtenni. A vakáció ideje alatt közvetlen vonatokat is forgalomba állít majd a MÁV-csoport: Szeged, Kecskemét, Békéscsaba, Debrecen, Nyíregyháza, Záhony, illetve Miskolc és a tó között.
A kiemelt balatoni járatokon, mint a Tópart és Balaton Intercityk, a Kék Hullám, a Jégmadár expresszek, valamint Pécs és Kaposvár között a Helikon Interrégiók esetében május 12-étől szeptember 21-éig helyjegy váltása kötelező – kivéve a Balaton partjánál lévő szakaszokat, ahol helyjegy nélkül is lehet utazni! Ezért a Székesfehérvárra vagy onnan utazóknak a Bakony és a Göcsej Intercityk vagy a G43-as és a Z30-as vonatok használatát, vagy a 300 forintos helyjegy időben való megváltását javasolja a MÁV. A hétvégi időszakban, péntektől vasárnapig a helyjegyet ajánlott elővételben megvásárolni, akár több nappal az utazás előtt. Az intercity- és expresszvonatokon az országbérlet mellé is szükséges a helyjegy megvásárlása.
(Nyitóképünk forrása: MÁV-csoport)
* * *
Indóház Online – Hivatalos oldal: hogy ne maradj le semmiről, ami a földön, a föld alatt, a síneken, a vízen vagy a levegőben történik. Csatlakozz hozzánk! Klikk, és like a Facebookon!